کرزی: ظهور داعش با وجود حضور امریکا در افغانستان پرسش‌برانگیز است

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین، بار دیگر از پالیسی ایالات متحده در افغانستان انتقاد می‎کند و می‌گوید با حضور کامل امریکا در افغانستان، جنگ وخونریزی در این کشور بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای کرزی که در گفتمانی در انستیتوت مطالعات صلح و جنگ هند صحبت می کرد ، گفت: گروه های هراس افگن و افراط گرا در افغانستان نیرومندتر شده اند.

وی، بدوش گرفتن مسؤولیت حملۀ روز یک شنبۀ کابل را از سوی گروه داعش، نیز پرسش برانگیز می‎داند و می گوید: «چگونه داعش به افغانستان رفت، این دقیقأ چیزی است که من می‌پرسم؟ داعش در جریان حکومت طالبان و حکومت من ظهور نکرد. داعش چهار سال پیش در حالی در افغانستان ظهور کرد که ایالات متحده حضور کامل در افغانستان دارد و ادارۀ فضای این کشور نیز به دوش امریکا است».

طلوع نیوز نوشت که آقای کرزی، ایالات متحده را به نادیده گرفتن مداخله‌های پاکستان در امور افغانستان متهم ساخت و گفت: «در ریاست جمهوری افغانستان، چند سال پیش ما یک ضیافت نان شب داشتیم و بحث‌های بسیار تند انجام شدند؛ و من از پاکستان انتقاد کردم، اما جوبایدن، معاون رییس جمهور پیشین امریکا با کوبیدن دستش بر میز گفت که پاکستان پنجاه بار بهتر از افغانستان به ما است».

پاکستان همواره به پشتیبانی از گروه های هراس افگن متهم شده است. اما، این کشور این ادعاها را رد می‌کند.

در حملۀ روز یک شنبه بر یک مرکز توزیع شناس نامه های ورقی در غرب کابل، که دست کم ۶۵ تن جان باختند و ۱۱۲ تن دیگر زخمی شده اند، بسیاری‌ها از جمله نمایندگان مجلس، دست پاکستان را در آن دخیل می‌دانند.

نمایندگان، حکومت را در جلوگیری از وقوع این گونه حمله‌ها ناکام می‌دانند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=28570