کمیسیون انتخابات: استفاده از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات قطعی نشده است

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که تا هنوز استفاده از تکنالوژی بایومتریک در انتخابات قطعی نشده است اما امکان دارد که در انتخابات پارلمانی از این تکنالوژی استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری صنا، سید حفیظ الله هاشمی، در یک نشست خبری که امروز در کابل برگزار شد، گفت که تلاش‌ها برای استفاده از تکنالوژی بایومتریک جریان دارد و تاکنون ۷۰ درصد کار آن پیش رفته است.

هاشمی افزود که هنوز هم “سی درصد مطالعات تخنیکی و عملیاتی” در این باره باقی مانده است که طی دو تا سه روز آینده انجام خواهد شد.

به گفته هاشمی، پس از تکمیل این مطالعات، یافته‎های کمیسیون مستقل انتخابات با احزاب و جریان‎های سیاسی شریک و به دنبال آن تصمیم این کمیسیون درباره بیومتریک رای‎دهندگان، نهایی و اعلام خواهد شد.

این مسوولان می‌گویند که ۵۱۰۰ مرکز که حدوداً ۲۱ هزار محل می‌شود در ۲۸ میزان، روز برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در سراسر کشور باز خواهد بود.

از سویی هم، گسترش ناامنی‌ها در شماری از ولایت‌های کشور روند برگزاری انتخابات پیشرو را به مشکل مواجه خواهد کرد. آگاهان سیاسی می‌گویند که حضور گسترده طالبان مانع جدی در راستای شرکت مردم در انتخابات تلقی می‌شود.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که تا پایان امروز (شنبه) ۸٫۸ میلیون رای دهنده در بانک اطلاعاتی این کمیسیون ثبت خواهد شد و تا فردا این روند پایان خواهد یافت. هم چنین مواد حساس انتخاباتی از ۳۱ ولایت کشور به کابل رسیده است.

با این وجود، این مسوولان می‌گویند که کارزارهای آگاهی دهی کمیسیون انتخابات در پنج ماه میزان آغاز خواهد شد، تا مردم برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان ترغیب شوند.

در همین حال عبدالله عبدالله اعلام کرده که حکومت وحدت‌ملی متعهد به برگزاری انتخابات شفاف است.

عبدالله افزوده است که با اعلام تصمیم نهایی کمیسیون انتخابات در مورد استفاده از سیستم انگشت‌نگاری، تشویش و نگرانی عمده احزاب سیاسی در خصوص تقلب، رفع خواهد شد.

عبدالله در حالی استفاده از سیستم بایومتریک عنوان می کند که چندی پیش ائتلاف ملی افغانستان که متشکل از چندین حزب مطرح سیاسی می‌باشد هشدار داده بود که اگر از سیستم بایومتریک در انتخابات پیش‌رو استفاده نشود، آنان مانع برگزاری انتخابات خواهند شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=43938