کمیسیون انتخابات زیر تاثیر حکومت نرود/ نگران نظارت از پروسه انتخابات هستیم

قرار است انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ ماه میزان در ۳۳ ولایت برگزار شود و اما شماری از احزاب و نهادهای ناظر از عدم شفافیت در این روند نگران هستند.

حکومت با استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات، به خواست احزاب سیاسی لبیک گفت و اما گفته های وجود دارد این دستگاه ها می تواند همزمان چندین رأی تکراری را در خود ثبت کند.

اراده مسئولان کمیسیون انتخابات برای شفافیت در انتخابات مهم است

«مهدی مبشر» رئیس نهاد حرکت شهروندی در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا، گفت: ما به عنوان یک نهاد مشاهد، نگرانی های زیادی از برگزاری انتخابات شفاف داریم.

مبشر افزود: خواست ما از گذشته همین بود که به جای توزیع کارت رأی دهی جدید و یا هم استیکر، انتخابات با استفاده از تکنالوژی روز دنیا برگزار شود، حالا هم که کمیسیون از سیستم بایومتریک استفاده می کند ما استقبال می کنیم، زیرا تا حدی به شفافیت انتخابات کمک می کند، اما مهمتر از همه اراده مسئولان کمیسیون انتخابات به برگزاری شفاف انتخابات است.

وی تصریح کرد: اگر این مسئولان کمیسیون انتخابات اراده قاطع برای برگزاری انتخابات شفاف داشته باشند و زیر تاثیر خواسته های حکومت و دیگر جریان ها و اشخاص نروند، با استفاده از همین تکنالوژی موجود می توانیم یک انتخابات نسبتا خوب داشته باشیم.

نگران نظارت از پروسه انتخابات هستیم

در همین حال «فضل الرحمن اوریا» عضو ارشد ائتلاف بزرگ ملی در صحبت با خبرگزاری صنا می گوید: دستگاه های بایومتریک کلاً وارد افغانستان شده و روند انتقال آن به ولایات و ولسوالی ها ٰآغاز شده است.

اوریا افزود: بر اساس تصامیم، دستگاه های بایومتریک به دو طریق (آفلاین) و (آنلاین) مورد استفاده قرار خواهد کرد که آنلاین فقط یک رأی را می پذیرد و بس و آفلاین می تواند چندین رأی را ثبت کند و اما زمانی که روشن شد، رأی های تکراری را حذف می کند و فقط یک رأی را باقی می گذارد، اما نگرانی اصلی ما نظارت از این پروسه است.

کمیسیون انتخابات به نگرانی مردم نقطه پایان بگذارد

وی تأکید کرد که انتخابات پیشرو به نظارت دقیق نیاز دارد تا از تقلب جلوگیری شود.

عضو ارشد ائتلاف بزرگ ملی تصریح کرد: ما نگران این هستیم که آیا حکومت و کمیسیون زمینه را در سه عرصه نظارت از محلات رأی دهی، مراکز رأی دهی و سرور فراهم می کند یا خیر؟

فضل الرحمن اوریا در پایان سخنانش تأکید کرد که مردم از ناحیه نظارت و مدیریت انتخابات نگران هستند و امیدواریم که کمیسیون انتخابات بتواند به این نگرانی مردم نقطه پایان بگذارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45627