کوله‌بار ملامتی بردوش دولت یا کمیسیون انتخابات؟/ انتخابات سالجاری نیز با چالش و فساد همراه خواهد بود

رئیس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان با اظهار اینکه دولت وحدت ملی دیدگاه واضح در مورد انتخابات ندارد، گفت: عدم توجه به کاستی‌های موجود در کمیسیون انتخابات، انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی را با چالش مواجه می‌کند.

«یوسف رشید» رئیس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا در کابل گفت: دولت وحدت ملی و کمیسیون مستقل انتخابات دیدگاه روشن و واضح در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی و شورا‌های ولسوالی ندارند و انتظارات نهاد‌های انتخاباتی را برآورده نکرده است.

کوله‌بار ملامتی بردوش دولت یا کمیسیون انتخابات؟

رشید با بیان اینکه ابهام پیچیده در وضعیت انتخابات مشاهده می‌شود، افزود: کمیسیون مستقل انتخابات بخاطر نبود بودجه، عدم امنیت شاکی به نظر می‌رسد و مسئولیت را به دولت واگذار می‌کند و از سویی هم دولت «کوله بار ملامتی» را بر دوش کمیسیون می‌گذارد.

وی تصریح کرد: اکنون در وضعیتی قرار داریم که در سالجاری احتمالأ شاهد برگزاری انتخابات پارلمان و شورا‌های فرمانداری نخواهیم بود.

از انتخابات‌های گذشته درس عبرت بگیریم

رئیس اجرایی دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان با اشاره به مشکلات فرا روی برگزاری انتخابات توضیح داد: زمانیکه دیدگاه روشن در مورد انتخابات وجود نداشته باشد، چالش‌ها افزایش می‌یابد.

یوسف رشید گفت: شما باید مراحل قبل از انتخابات را تعریف کنید که موضوعات ثبت نام رأی دهندگان، انکشاف طرز‌العمل‌های انتخاباتی که با قانون کنونی انتخابات مطابقت داشته باشد و نیز عبرت از کاستی‌های گذشته مواردی است که باید به آن پرداخته شود.

کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی و کاربرد تکنولوژی در انتخابات ۲ چالش عمده انتخابات

رشید با اظهار اینکه کوچک کردن حوزه‌های انتخاباتی و تکنولوژی و کاربرد آن در انتخابات ۲ چالش عمده فراروی برگزاری انتخابات است، تصریح کرد: دولت تاکنون نتوانسته حوزه‌های انتخاباتی را از ولسوالی به حوزه‌های کوچک تبدیل کند و نیز کاربرد تکنولوژی در انتخابات، مقیاس و مراحل آن از سوی دولت واضع نشده، در حالیکه دولت و کمیسیون انتخابات ادعا دارند که تکنولوژی را در برگزاری انتخابات استفاده می‌کنند.

وی عدم بودجه در برگزاری انتخابات را نیز از مشکلات فرا روی انتخابات توصیف کرد و اظهار داشت: کشور‌ها و موسسات حمایت کننده و موارد فنی برای برگزاری انتخابات در مرحله ابهام و سردرگمی قرار دارد.

اعضای کنونی کمیسیون انتخابات ناتوان‌اند

رئیس اجرایی فیفا اعضای کنونی کمیسیون انتخابات را نیز ناتوان و ضعیف عنوان کرد و گفت: با توجه به تجربه تلخی که از رهبران گذشته این کمیسیون داشتیم، اعضای کنونی باید اعتماد سازی کرده و برنامه درست و منظمی را طرح می‌کردند، با مشارکت نهاد‌های مدنی در موضوعات مهم انتخاباتی، دیدگاه واضح در مورد انتخابات ترسیم می‌کردند، اما تاکنون آنها ناکام جلوه کرده‌اند.

یوسف رشید با تأکید بر اینکه اعضای کمیسیون انتخابات کاستی‌های موجود در این نهاد را رفع کند، افزود: اگر به مشکلات انتخابات توجه نشود، رهبری و پیشبرد کمیسیون انتخابات نیز یک چالش محسوب خواهد شد.

دولت وحدت ملی از شعار تا عمل

رشید با بیان اینکه رهبران دولت وحدت ملی به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند، اظهار داشت: این رهبران وعده‌های فراوانی را برای برگزاری انتخابات و اصلاحات انتخاباتی به مردم داده‌اند، اما در عمل ناکام جلوه کرده‌اند.

وی در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه برای برگزاری انتخابات، نیاز به اجماع ملی است، توضیح داد: اگر به مشکلات کنونی رسیدگی نشود، انتخابات پیشرو که در سالجاری برگزار می‌شود، نیز با چالش و تقلب همراه خواهد بود.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که قرار است کمیسیون مستقل انتخابات امروز تقویم برگزاری انتخابات پارلمانی را اعلام کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3159