گردانندگان جنگ در افغانستان نمی‌گذارند افغان‌ها به صلح دست یابند

عضو شورای ولایتی کابل می گوید که ۳ روز آتش بس نشان داد که مردم افغانستان باهم مشکل ندارند و این گردانندگان جنگ در افغانستان است که نمی گذارند افغان ها به صلح دست یابند.

«مریم صدیقه سادات» عضو شورای ولایتی کابل در گفتگو با خبرگزاری صنا، اظهار داشت: در اینکه صلح خواسته تمامی مردم افغانستان است شکی نیست و ما از هر گام که برای صلح برداشته می شود استقبال می کنیم.

با رویکرد واقع گرایانه به پیش برویم

سادات افزود که برای رسیدن به صلح باید رویکرد واقع گرایانه را در پیش گرفته و از نگاه های آرمان گرایانه که با واقعیت فاصله دارد، فاصله بگیریم.

وی تصریح کرد: باید تمامی مشکلات داخلی، منطقوی و قدرت های بزرگ و منافع آنها را در افغانستان تعریف کرد در غیر این صورت بسیار بعید به نظر می رسد تا به صلح دایمی دست پیدا کنیم.

گردانندگان جنگ در افغانستان نمی گذارند افغان ها به صلح دست یابند

عضو شورای ولایتی کشور اظهار داشت که مردم افغانستان به ابزار دست قدرت های بزرگ و کشورهای منطقه تبدیل شده اند.

مریم سادات اظهار داشت: ۳ روز آتش بس نشان داد که مردم افغانستان باهم مشکل ندارند و این گردانندگان جنگ در افغانستان است که نمی گذارند افغان ها به صلح دست یابند.

صلح رویا نیست

سادات با بیان اینکه صلح رویا نیست، گفت: حکومت افغانستان باید با راهکار مناسب به استقبال مذاکرات صلح رفته و طالبان را به میز مذاکره بکشاند.

صلح واژه ای که همه افغانستان آرزوی آنرا دارند، اما با گذشت هر روز این روند با پیچیدگی های تازه مواجه می شود.

نگاهی به دیروز

رئیس جمهور غنی طی اقدامی از بیست و هفتم ماه مبارک رمضان تا پنجم عید سعید فطر آتش بس اعلام کرد و گروه طالبان نیز در مقابل ۳ روز عید را آتش بس کردند.

غنی طی پیامی به نیرو های امنیتی و دفاعی کشور هدایت داده بود تا در جریان آتش بس تمام عملیات تهاجمی خویش را در برابر طالبان مسلح افغان متوقف سازند، اما عملیات در برابر داعش، القاعده و سایر شبکه های تروریستی بین المللی ادامه خواهد داشت.

این سه روز با استقبال بی شماری از شهروندان کشور و کشورهای خارجی مواجه شد که با این حال اشرف غنی این آتش بس را به گونه یکجانبه ۱۰ روز تمدید کرد، اما از سوی طالبان لبیک گفته نشد.

حال انتظارها بر این است که گروه طالبان نیز به خواست حکومت و مردم افغانستان لبیک گفته و مذاکرات خود را شروع کند، اما رهبر طالبان در پیام عیدی خود یکبار دیگر خواستار مذاکرات مستقیم با امریکا شد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=35221