گروه‌های تروریستی تحت رهبری یک سازمان هستند و یک هدف دارند/ اگر خیزش مردمی تقویت شود، طالبان را ریشه کن می‌کنیم

والی غزنی با بیان اینکه گروه‌های تروریستی اهداف واحد دارند، اظهار داشت: اگر خیزش‌های مردمی در غزنی تقویت شود، به زود‌ترین فرصت این ولایت را از وجود طالبان پاکسازی می‌کنیم.

در حالی که ولایت غزنی در ماه‌های اخیر شاهد درگیری‌های سنگینی بین طالبان و نیروهای امنیتی بوده، اما حکومت مرکزی و نهادهای مسئول تاکنون توجهی به بهبود امنیت در این ولایت نداشته‌اند.

در همین حال «عبدالکریم متین»؛ والی ولایت غزنی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنا٬ تأکید کرد که حضور داعش در این ولایت یک شایعه است.

چند ولسوالی غزنی نا‌امن است؟

متین با بیان اینکه ولایت غزنی از گذشته‌ها تاکنون نا‌امن بوده٬ گفت: این ولایت ۱۹ واحد اداری دارد که ۱۲ واحد آن در تهدید بلند قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: ۴ ولسوالی ولایت غزنی به شمول «مقر» امن است و ۳ ولسوالی در تهدید متوسط قرار دارد.

والی غزنی با اشاره به عوامل نا‌امنی در این ولایت٬ اظهار داشت: علت نا‌امنی غزنی٬ منابع و شهرهای عمده است که این ولایت برای طالبان منبع خوب عایدات می‌باشد و از سویی هم شاهراه‌های کابل – قندهار و غزنی – پکتیکا که به پاکستان وصل می‌شود، برای آن‌ها مهم است.

منابع عایداتی طالبان

عبدالکریم متین در ادامه سخنانش٬ گفت: طالبان عایدات خود را از مردم٬ زمین داران٬ راه گیری٬ چور و چپاول موتر‌ها و اموال تاجران به دست می‌آورند.

متین با اظهار اینکه بزرگ‌ترین منبع برای طالبان شاهراه عمومی است٬ افزود: هرازگاهی این گروه افرادی را اختطاف کرده و در بدل آزادی آن‌ها پول دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: طالبان خیلی تلاش کردند که به معادن دسترسی پیدا کنند اما موفق نشده و با واکنش نیروهای امنیتی مواجه شدند، در حالی که آنان فکر می‌کردند آسان است.

گروه‌های تروریستی با نام‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما یک هدف دارند

والی غزنی با اشاره به فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در این ولایت، تصریح کرد: داعش در غزنی وجود خارجی ندارد لیکن گروه‌های تروریستی یک رنگ و دارای یک هدف هستند.

عبدالکریم متین گفت: با آنکه گاهاً نوعیت فعالیت گروه‌های تروریستی تغییر می‌کن٬ ولی به هر نام و گروهی که فعالیت کنند٬ در حقیقت‌‌ همان گروه و اشخاصی هستند که‌گاه داعش٬‌گاه القاعده و‌گاه طالب می‌شوند.

متین افزود: اشخاص جدیدی در گروه‌های تروریستی حضور نمی‌یابد و فقط یک سازمان است که تقسیم می‌شوند.

تقسیم نیروهای امنیتی در سطح زون غیر عادلانه بوده است

وی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان، تصریح کرد: با توجه به ساحه و تهدید، از گذشته تاکنون بالای زون غزنی ظلم شده و قوت‌ها را غیر عادلانه تقسیم کرده‌اند.

والی غزنی اظهار داشت: ما بار‌ها درخواست کرده‌ایم که مرور مجدد در تقسیم قوت در سطح زون انجام شود٬ گرچند که در زمان نیاز از قول اردو و زون کمک و قوت‌ها اعزام شده‌اند.

۵۰ درصد مکاتب غزنی تعمیر ندارد

عبدالکریم متین با اشاره به پروژه‌های انکشافی ولایت غزنی٬ گفت: حدود ۵۰ درصد از مکاتب غزنی فاقد تعمیر است و نیاز به بودجه دارد٬ اما تاکنون توجهی در این مورد صورت نگرفته است.

متین از پروژه‌های ملی نیز در این ولایت یاد کرد و افزود: پروژه‌های بالاحصار٬ آبدات تاریخی و ۱۸ کیلومتر سرک که سال گذشته سروی شد، از پروژه‌های عمده‌ای است که باید عملی شود، اما بودجه آن تا هنوز وجود ندارد.

پروژه‌های بزرگ غزنی

وی تصریح کرد: ماستر پلان شهر که بیشتر از یک سال روی آن کار جریان دارد٬ بخاطر نبود بودجه تمام نشده است، در حالی که در تلاش هستیم تا بخش‌های جدید شهر توسعه یابد٬ اما موفق به عملی شدن آن نشده‌ایم.

والی غزنی با تأکید به تمویل پروژه‌های یاد شده٬ اظهار داشت: این پروژه‌ها برای افغانستان مهم و حیاتی است و باید تمویل و تطبیق شود.

عبدالکریم متین با بیان اینکه باید ماسترپلان شهر غزنی تمویل شود٬ گفت: در بخش تقسیم نیروهای امنیتی در سطح زون باید بازنگری صورت بگیرد و قوت‌ها عادلانه تقسیم شود تا امنیت در این ولایت بهبود یابد.

خیزش مردمی تقویت شود، طالبان را ریشه کن می‌کنیم

متین با تأکید به ضرورت تقویت خیزش مردمی علیه طالبان، افزود: اگر این نیرو‌ها تقویت شود٬ در زود‌ترین فرصت غزنی از وجود طالبان پاکسازی می‌شود٬ زیرا مردم غزنی نخستین کسانی هستند که علیه طالبان خیزش کردند.

والی غزنی در پایان سخنانش از گروه طالبان خواست تا از نظام کنونی حمایت کنند٬ زیرا به باور وی حمایت از نظام سبب می‌شود تا فرصت‌های کاری، تعلیم و تحصیل برای آن‌ها فراهم شود٬ در غیر آن ضعف نظام سبب ضعف خودشان خواهد شد.

گروه‌های تروریستی تحت رهبری یک سازمان هستند و یک هدف دارند/ اگر خیزش مردمی تقویت شود، طالبان را ریشه کن می‌کنیم گروه های تروریستی پروژه های ملی والی غزنی در گفتگو با صنا نا امنی در غزنی منابع عایداتی طالبان ماسترپلان شهر عبدالکریم متین طالبان شاهراه های عمومی داعش خیزش مردمی حمایت از نظام تقسیم نیروهای امنیتی

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29828