گزارش تازه: همه از جنگ خسته هستند

یک گزارش تازه نشان می دهد که آتش‌بس چند روزه بین طالبان و حکومت، نشان داد که رهبران هر دوطرف بر نیروی شان ادارۀ قابل ملاحظه‌یی دارند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ گروه جهانی بحران با نشر گزارش تازۀ گفته است که زمان آن رسیده است تا جنگ افغانستان به پایان برسد و طرف‌های درگیر جنگ به یک توافق برسند.

گروه جهانی، می‌گوید که این گزارش را در سفر به سه ولایت در غرب، جنوب و پایتخت و در گفت وگو در جریان آتش بس با مقام‌های حکومت افغانستان، شهروندان این کشور و گروه طالبان تهیه کرده است.

این گروه در این گزارشش سه پیشنهاد مشخص به طرف‌های دخیل در جنگ افغانستان دارد:

پیشنهاد نخست، گروه جهانی بحران از ایالات متحده امریکا این است که با رهبری گروه طالبان راه‌های گفت وگوهای رسمی را دریابد و نمایندۀ با صلاحیتی را برای گفت وگو با این گروه، حکومت افغانستان و بازیگران منطقه‌‎یی تعیین کند.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده امریکا گزینه بیرون شدن نیروهای امریکایی و دیگر نیروهای خارجی را از افغانستان نیز روی میز گفت وگوها بگذارد.

پیشنهاد دوم گروۀ بحران به طالبان این است که این گروه گفت وگوها را با حکومت افغانستان بپذیرند.

پیشنهاد سومی و آخرین گروه بحران هم این است که هر دوطرف به اعتمادسازی میان هم بپردازند، که این اعتمادسازی شامل آتش بس، مبادله زندانیان و رسانیدن خدمات با شفافیت کامل به بخش های زیر ادارۀ طالبان است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=37836