گمانه زنی ها از مسلح‌سازی نفرات حکمتیار توسط اشرف غنی بر ضد جمعیت اسلامی

اعضای جبهۀ متحد از برنامۀ مسلح‌سازی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ یک عضو جبهۀ متحد سابق گفت که گزارش‌هایی را دریافت کرده‌اند که ریاست‌جمهوری و شورای امنیت ملی کشور در پی تجهیز و مسلح‌سازی نفرات گلبدین حکمتیار و اعضای حزب اسلامی در مرکز و شماری از ولایات کشورمی‌باشند.

وی که خواست نامش فاش نشود گفت که بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح با حزب اسلامی، شورشیان مربوط به حکمتیار که در پانزده سال پسین در برابردولت افغانستان جنگیده‌اند باید خلع‌ سلاح می‌گردیدند و شاخۀ نظامی حزب اسلامی منحل می‌گردید؛ اما تا کنون هیچ گامی در راستای تطبیق این بند توافق نامه برداشته نشده است.

این چهرۀ مربوط به جریان مقاومت سابق با اشاره به اظهارات پسین حکمتیار گفت که حکومت نه تنها برنامۀ خلع‌ سلاح اعضای حزب اسلامی را ندارد؛ بل در پی تجهیز و مسلح‎سازی این حزب می‌باشد.

این عضو جمعیت اسلامی افزود که حکومت در پی استفادۀ گلبدین حکمتیار دربرابر جمعیت اسلامی است؛ اما جمعیت هیچ برنامۀ برای درگیری با حزب اسلامی ندارد.

با این حال گلبدین حکمتیار در کنفرانس مطبوعاتی اخیرش در کابل اعلام کرد که هم خودش و هم دولت افغانستان قصد ندارند که فعلاً مجاهدین حزب اسلامى را خلع سلاح کنند.

حکمتیار در این نشست گفت که چون دولت بر مناطق حزب اسلامى کنترل ندارد و اگر مجاهدین ما خلع سلاح شوند، طالبان و داعش آن مناطق را تصرف خواهندکرد. پس تا زمانى‌که صلح سراسرى در کشور بر قرار نگردد، مجاهدین ما مسلح خواهند ماند و از مناطق خود در برابر هجوم طالبان و غیره دفاع خواهند کرد.

جمعیت اسلامی به رهبری حکومت از جمله محمد اشرف غنی رییس‌جمهور و شماری از مقامات بلندپایۀامنیتی به شمول حنیف اتمر و معصوم استانکزی مشکوک می‌باشد.

چنانچه درآخرین مورد به صراحت خواستار برکناری اتمر و استانکزی شدند.

باورها بر این است که اشرف‌غنی رییس جمهور افغانستان با کشیدن پای گلبدین حکمتیار به صحنۀ سیاسی افغانستان در پی مهار جمعیت اسلامی و دیگرجریان‌های اپوزیسیونی می‌باشد.

آقای حکمتیار تا کنون پاسخ قناعت‌ بخش به اعتمادرییس‌جمهوری داده است. او به عنوان مدافع نظام عمل کرده و گفته که اجازه نمی‌دهد نظام تضعیف و تخریب شود. شماری از فعالان سیاسی- مدنی، آقای حکمتیار را در جایگاه سخنگوی اشرف‌غنی قرار داده‌اند.

در این حال، یک آگاه سیاسی با اشاره به حملۀ یک فرمانده وابسته به حزباسلامی به اعضای جمعیت اسلامی در ولایت تخار که در نتیجۀ آن ۲۲ تن جانباخته‌اند، می‌گوید که از چنین درگیری‌های خونین، بوی جنگ‌های داخلی کابل ودهۀ ۹۰ به مشام می‌رسد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=4082