یوناما حمله‌ی انتحاری در هوتل اورانوس در شهر کابل را محکوم کرد

یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان حمله‌ی انتحاری شام گذشته در هوتل اورانوس شهر کابل را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، در اعلامیه‌ی یوناما که امروز چهارشنبه (۳۰ عقرب) منتشر شده، آمده است که انجام این‌گونه حملات تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نمی‌باشد.

در اعلامیه گفته شده است: «حمله‌ی شام گذشته در کابل چیزی کمتر از قساوت نیست،‌ کسانی که این حمله را سازمان‌دهی و عملی کرده‌اند باید به عدالت کشانیده شوند و پاسخ‌گو قرار گیرند.»

یوناما همچنان گفته است که سازمان ملل متحد همبستگی‌اش با افغان‌ها را ادامه می‌دهد و متعهد به روند صلح به رهبری افغان‌ها باقی می‌ماند تا این روند در نهایت منجر به پایان جنگ در افغانستان شود.

یوناما در ادامه افزوده است که بر اساس قانون بشردوستانه‌ی بین‌المللی،‌ تمام طرف‌های درگیر مکلف‌اند تا در هر شرایط از افراد ملکی حفاظت کنند.

این در حالی است که حوالی ساعت شش و نیم روز گذشته (سه‌شنبه،‌ ۲۹ عقرب) یک مهاجم انتحاری هنگامی مواد انفجاری همراهش را در داخل تالار عروسی اورانوس منفجر کرد که ده‌ها نفر از عالمان دین کشور برای تجلیل از روز تولد حضرت محمد، پیامبر اسلام، در آن گردهم آمده بودند.

پیشتر وحید مجروح،‌ سخن‌گوی وزارت صحت عامه به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که در این حمله‌ی انتحاری ۵۰ نفر کشته و ۷۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به دنبال وقوع این حمله، رییس‌جمهور اشرف غنی آن را محکوم کرده و امروز چهارشنبه را ماتم ملی اعلام کرده است. همچنان پرچم‌های افغانستان امروز در سراسر این کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک افغانستان نیمه افراشته خواهد بود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز ضمن محکوم کردن این حمله از مخالفان مسلح دولت خواسته است تا از انجام حملات انتحاری و هدف قرار دادن افراد ملکی و تجمعات شان خودداری کنند.

سفارت امریکا در کابل نیز با نشر اعلامیه‌یی حمله بر تجمع عالمان دین را محکوم کرده و گفته است که این حمله نشان‌دهنده‌ی حمله‌ی بزدلانه و بی‌رحمانه‌ی کسانی است که از خشونت در افغانستان حمایت می‌کنند.

در اعلامیه همچنان گفته شده است که ایالات متحده‌ی امریکا به برقراری صلح در افغانستان متعهد است و در کنار مردم افغانستان که خواستار صلح و آینده‌ی آزاد از این اعمال وحشتناک اند،‌ باقی خواهد ماند.

سفارت ایران در کابل نیز با محکوم کردن این حمله گفته است که این حمله به منظور تشدید اختلافات فرقه‌یی و قومی و همچنان به منظور ایجاد بدبینی شهروندان افغانستان به یکدیگر، صورت گرفته است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=48966