جنگ امروز جنگ علیه وحدت ملی ماست

رییس جمهور در دیدار با شماری از سران احزاب سیاسی تاکید کرده که انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری برگزار خواهد شد اما وی درباره زمان برگزاری این انتخابات چیزی نگفته است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ محمداشرف غنی رییس جمهور کشور به سلسله دیدارهای مشورتی، شب گذشته (دوشنبه ۲۹ جوزا) با شماری از سران احزاب سیاسی در ارگ دیدار کرد.

در این دیدار آقای غنی با اشاره به رویدادهای اخیر امنیتی در کشور گفت، هدف حملات تروریستی، مختل‌ساختن کنفرانس”پروسه کابل” بود که برای اولین‌بار بعد از کنفرانس بن، به میزبانی و طراحی افغان‌ها راه اندازی شده بود و اجماع منطقوی جهانی را رقم میزد.

وی بیان داشت که ابتدا جنگ علیه نیروهای امنیتی و دفاعی ما آغاز گردید و سپس علیه ملت و مردم ما و اکنون این جنگ با تغییر جهت، علیه وحدت ملی ما جریان دارد.

وی نقش احزاب سیاسی و مردم را برای درک وضعیت و منافع ملی، مهم قلمداد کرد. رییس جمهور، اجماع به‌وجودآمده منطقه‌یی و جهانی را نسبت به افغانستان بی‌سابقه عنوان کرده گفت که برای اولین‌‌بار، جهان درخصوص ثبات و رفاه افغانستان به اجماع رسیده و این دستاورد بزرگی برای افغانستان است.

وی تأکید نمود که باید از این اجماع به‌‌گونه موثر آن، به نفع افغانستان بهره گرفته شود. محمد اشرف غنی بیان داشت که جنگ باید به مبارزه سیاسی مبدل شود و جریان‌های قدرت، باید توان هضم جنگ و مبارزه با آن را داشته باشند و تأمین صلح و ثبات وابسته به ختم جنگ می‌باشد. آقای غنی از آغاز روند مذاکرات صلح با دولت پاکستان یاد کرده گفت که ما خواهان صلح پایدار و با عزتی هستیم که دیگر فصل جدیدی را برای جنگ در آینده نگشاید.

وی افزود که باید میان ثبات، صلح و امنیت تفکیک وجود داشته باشد، زیرا اگر روند صلح غلط به پیش رود، موجب ناامنی می‌گردد. وی اظهار داشت که مشکلات کشورها باید دولت به دولت حل گردد و در غیر این‌صورت، مناسبات تأمین شده نمی‌تواند و روابط غیر سیاسی قابل قبول هیچ‌کس نیست.

محمد اشرف غنی، بر اصلاحات همه‌جانبۀ نهادهای دولتی تأکید نموده گفت که ۷۰ فیصد روند اصلاحات در وزارت دفاع ملی تطبیق شده و انحصاری که سابق در این وزارت وجود داشت، شکسته شده است.

وی بر گسترش اصلاحات در وزارت امور داخله و نیز غیر سیاسی‌شدن همه نهادهای امنیتی پافشاری نموده تصریح کرد که ما همزمان پروسه جنگ و اصلاحات را آغاز نموده بودیم و تا این مرحله رسیدیم.

آقای غنی بیان داشت که قوای امنیتی و دفاعی باید مطلق بی‌طرف، غیر سیاسی و مسلکی شوند که این می‌تواند بالای امنیت و ثبات بیشتر افغانستان، تأثیر نهایت مهم داشته باشد.

وی افزود که بدون تدبیر و تحمل، سیاست ملی به پیش برده نمی‌شود. وی، نقش احزاب سیاسی را در روندهای سیاسی مهم دانسته افزود که احزاب سیاسی افغانستان فضای هم‌گرایی سیاسی را ایجاد نموده‌اند و می‌توانند برای مبارزه با تنش‌های قومی و سمتی، نقش خوبی ایفا کنند.

محمد اشرف غنی درخصوص مشارکت سیاسی احزاب گفت که احزاب ممثل وحدت ملی اند و خوب است تعدادی از احزاب سیاسی که تأثیرگذاری بیشتر دارند، روی آجندای مشخص کار نمایند و آنرا به حکومت شریک سازند. آقای غنی گفت که من علاقه‌مندی برای تشکیل حزب سیاسی ندارم، من خادم ملت هستم و نقش ریاست‌جمهوری، نقش وصل و ایجادکننده اجماع میان مردم ما می‌باشد.

رییس‌جمهور تأکید کرد که انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد و باید احزاب سیاسی، نقش نظارتی قوی را در روندهای انتخابات بازی کنند تا شفافیت و اعتماد مردم به‌گونه همه‌جانبه آن تأمین گردد.

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3058