این مملکت جای تفرقه‌افگنی نیست

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که این مملکت جای تفرقه‌افگنی نیست. رییس جمهور غنی این را هم گفت که او در تمام حالات به قرآن رجوع می‌کند و جوانان باید در عقیدۀ دینی‌شان از وی پیروی کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رییس جمهور افغانستان پیش از چاشت روز سه‌شنبه(۲۰ جوزا) در یک مراسم دینی با حضور علمای دینی که در ارگ برگزار شده بود، گفت که غم ما، خوشی ما و سرنوشت ما یکی است و این مملکت جای تفرقۀ مذهبی نیست.

او خطار به کسانی که حمله‌هایی را بالای مراسم شهروندان شیعه‌مذهب افغانستان اخیرا انجام داده‌اند، گفت که اگر فکر می‌کنید تکایای ما را مورد حمله قرار می‌دهید، من برایتان اطمینان می‌دهم هر سنی‌مذهب خود را قربانی می‌کند تا از تکایا حفاظت کند و هر شیعه‌مذهب از مساجد دفاع می‌کند.

این در حالی‌ست که در دوسال اخیر حمله‌هایی علیه شهروندان شیعه‌مذهب افغانستان صورت گرفته که مسؤولیت آن را گروه داعش به دوش گرفته، انجام شده‌است و بیش‌ترین باورها بر این است که این حمله‌ها به هدف ایجاد تفرقه انجام می‌شود.

از این میان حمله بالای معترضان جنبش روشنایی در سال گذشته، حمله‌ها بالای یک مراسم مذهبی شیعیان در مزار و کارتۀ سخی در همان سال در کابل و اخیرا حدود یک‌هفته‌پیش، حمله بالای مسجد الزهرا از خون‌بارترین روی‌دادهایی بودند که جان صدها نفر از شیعیان افغانستان را گرفته‌اند.

در همین حال رییس جمهور افغانستان تاکید کرد که هربار دولت سقوط کرده دور پرچم اسلام ملت دوباره احیا گردیده و سرنوشت هر افغان با دینش به شکلی گره خورده که قابل قطع‌کردن نیست.

آقای غنی گفت شخصا به من امروز هم جای تواضع است و هم جای خوش‌نودی، چون محل رجوع من مخصوصا در ماه رمضان در همه احوال و حالات به قرآن شریف است. او گفت اگر روز سخت بیاید، تسکین در ایاد قرآن است، اگر روز خوش بیاید سرور در آیات قرآن است و در همه حالات و همه احوال رهنمایم قرآن عظیم‌الشان است.

رییس جمهور غنی افزود امید است مخصوصا جوانان ما عین اعتقاد را که من درک کردم درک کنند، چون بدون قرآن کریم این جامعه نه به ثبات می‌رسد، نه به رفاه و نه به صلح. محمد اشرف غنی به وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که چند مدال را به نام برخی از چهره‌های اسلامی، از جمله امام اعظم، امام هلمندی، مولوی یعقوب چرخی و امام رازی در نظر بگیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3087