پاکستان حق ندارد در امتداد خط دیورند حصار بکشد

پس از آن‌که روز گذشته حکومت پاکستان از آغاز کار حصار کشی در امتداد خط دیورند خبر داد، حکومت افغانستان اعلام کرد که پاکستان حق ندارد در امتداد این خط حصار بکشد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ روز گذشته ارتش پاکستان اعلام کرده بود که پاکستان برای بهبود امنیت در خط های مرزی‌اش با افغانستان حصار کشی را آغاز کرده است. در واکنش به آن حکومت افغانستان می‌گوید که پاکستان به هیچ صورت حق ندارد که در امتداد خط دیورند حصار بکشد.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در گفتگو با رسانه‌ها هشدار داده که آغاز ساخت دیوار در امتداد خط فرضی دیورند پیام‌های ناگوار را در پی‌دارد.

معاون سخنگوی وزارت داخله با اشاره به درگیری‌های دو ماه پیش در سپین بولدک گفته است که امیدوار است پاکستان اشتباه گذشته را مرتکب نشود.

دولت پاکستان حدود سه ماه پیش اعلام کرده بود که کار نصب سیم‌های خار دار را در نقطه‌های آسیب پذیر مرزی دو کشور آغاز کرده است اما این تصمیم دولت پاکستان همچنان با واکنش تند حکومت افغانستان مواجه شد.

پاکستان گفته بود که نصب سیم خاردار در نقطه‌های آسیب پذیر مرزی به امنیت هر دو کشور کمک می‌کند اما وزارت خارجه افغانستان در پاسخ گفته بود که نصب سیم خاردار هیچ کمکی در امر مبارزه با تروریسم نمی‌کند و مبارزه با تروریسم نیازمند حمله‌های گسترده علیه تروریزم و از بین بردن لانه های آنها در خاک پاکستان است.

پاکستان و افغانستان حدود ۲۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و این درحالیست که دولت افغانستان این مرز را به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌یی که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبدالرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3112