طالبان عامل تداوم حضور نیروهای خارجی در افغانستان است

ریاست جمهوری افغانستان نسبت به اظهارات ضمیر کابلوف نماینده ریاست جمهوری روسیه در امور افغانستان که گفته بود روسیه از موضع طالبان در مورد خروج نیروهای امریکایی حمایت می‌کند واکنش نشان داده و گفته است که طالبان خود عامل تداوم حضور نیروهای خارجی در افغانستان اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ ضمیر کابلوف نماینده ریاست جمهوری روسیه در امور افغانستان به دنبال نشر اعلامیه‌‎ای گروه طالبان به مناسبت عید فطر که در آن از امریکا خواسته است که نیروهایش را از افغانستان خارج کند، گفته بود که روسیه از این موضع طالبان حمایت می‌کند.

در واکنش به این اظهار نظر ضمیر کابلوف، ریاست جمهوری افغانستان و اکنش نشان داده است.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته است : اکنون در افغانستان ۲۰ گروه تروریستی فعالیت دارند و زمینه فعالیت این گروه‌ها را طالبان بوجود آورده است.

بحران موجود در افغانستان و فعالیت این گروه‌های تروریستی از جمله طالبان، باعث زمینه حضور نیروهای خارجی در کشور گردیده است. ​

روسیه در سالهای اخیر موضع سخت را در مقابل حضور نیروهای امریکایی در افغانستان گرفته است و انتقادهایی نیز وجود دارد که از گروه طالبان حمایت می‌کند.

اما مقام‌های دولت روسیه همکاری این کشور با طالبان را رد کرده می‌گویند دولت روسیه بخاطر امنیت شهروندانش با طالبان گفتگو کرده است.

روسیه نگرانی دارد که آمریکا از طریق افغانستان زمینه فعالیت گروه‌های تروریستی و از جمله داعش را در آسیای میانه مساعد می‌سازد و به این خاطر این کشور موضع سخت‌تری را در برابر حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان از خود نشان می‌دهد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3260