به زودی هیأت هایی از افغانستان و پاکستان به کابل و اسلام آباد سفر می کنند

به دنبال توافق میان کابل ،اسلام آباد و بیجینگ قرار است هیأتی از پاکستان وارد کابل شود و نیز هیأتی از افغانستان به اسلام آباد سفر کند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ به دنبال توافق میان کابل ،اسلام آباد و بیجینگ درباره همکارِی های مشترک در مبارزه با هراس افگنی، ریاست جمهوری افغانستان روز سه شنبه ۶ سرطان تائید کرد که قرار است در آینده‌های نزدیک هیتی از پاکستان وارد کابل شود و نیز هیتی از افغانستان به اسلام آباد سفر کند.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی رییس جمهور با آنکه در باره توافق تبادل اطلاعات استخباراتی میان افغانستان و پاکستان پاسخ روشن نمیدهد اما تاکید می ورزد که چین و امریکا باید اتهام های افغانستان و پاکستان بر یکدیگر را نظارت کنند.

مرتضوی گفته است: گروه های هراس افگن که دست به جنایت میزنند و آنان پایگاه دارند، زخمیان شان در آنجا درمان میشوند اینان فعالیت شان متوقف شود و فهرست های که ما داده ایم بررسی شوند و کشور چین که فعلن در نقش تسهیل کننده است و نیز امریکا که در نشست های چهار جانبه نظارت می کرد اینان از ادعاهای که صورت می گیرد نظارت بیشتر و دقیق تر کنند تا ثابت شود که به راستی چی کسی صادقانه در پیکار با هراس افگنی کار میکند و چی کسی در حد شعار این حرف را مطرح می کند.

تبادل اطلاعات استخباراتی میان افغانستان – پاکستان ونیز ایجاد گروه تماس همکاری‌های شنگهای – افغانستان برای پیشبرد گفت وگوهای صلح کابل با طالبان بخشی دیگری از توافق تازه میان کابل – اسلام آباد – بیجینگ را می سازد.

در همین حال رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی تبادل اطلاعات استخباراتی میان کابل – اسلام آباد را به سود کشور نمی داند.

آقای نبیل می گوید که لانه های هراس افگنان در پاکستان روشن استند و نیازی به تبادل اطلاعات نیست.

انوارلحق احدی، رییس جبهه نوین ملی افغانستان گفته است: این قسم تفاهم نامه ها میان دولت های امضا میشوند که حد اقل در بین شان اعتماد موجود باشد اینان اگر به یکدیگر معلومات هم بدهند احتمال دارد که معلومات نادرست بدهند به نظر من آنقدر انکشاف بزرگ نیست.

در این میان وزارت خارجه کشور تایید می کند که افغانستان – پاکستان در باره تبادل اطلاعات استخباراتی به توافق رسیده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3436