عربستان اراده‌ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارد/نشست عربستان بی نتیجه خواهد بود

شماری از کارشناسان مسایل سیاسی می گویند که نشست علمای دینی در باره صلح افغانستان در عربستان سعودی نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

نشست علمای دینی در باره صلح افغانستان با حضور علمای دینی ۳۷ کشور اسلامی ، فردا (سه شنبه ۱۹ سرطان) در عربستان سعودی برگزار می‌شود.

بااین حال، احمد سعیدی کارشناس مسایل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا بیان کرد که عربستان سعودی اراده ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارد و نشست علمای دینی در این کشور به دلیل عدم اشتراک طالبان و ایران بی نتیجه خواهد بود.

آقای سعیدی افزود: قبلا نشست در اندونیزیا داشتیم، در کابل داشتیم در ازبکستان داشتیم. حکمتیار هم تسلیم شد نتایجش چه شد؟ دوم سیاست جاده یک طرفه نیست. در نشست عربستان طالبان اشتراک نمی کنند و آن را نشست امریکایی خوانده اند. تضاد که بین ایران و عربستان وجود دارد ایران هم اشتراک نمی کند، حال شما خود قضاوت کنید که این نشست چه نتیجه خواهد داد.

سعیدی با بیان اینکه “جنگ افغانستان، جنگ مذهبی و جنگ خدا و قرآن نیست.”، تصریح کرد: جنگ افغانستان، جنگ قدرت و جنگ مزدوری است، این به دین چه کار دارد. هر کس می داند انتحار قرآنی نیست.

او در پاسخ به این که با توجه به حمایت عربستان از طالبان و نفوذی که این کشور بالای طالبان دارد، چرا این نشست بی نتیجه خواهد بود، گفت: عربستان در معنا باید بالای طالبان نفوذ داشته باشد، اما پشت پرده آنطور نیست، منافقت وجود دارد؛ اگر این ها راست می گویند حد اقل کمک های خود را به طالبان قطع کنند، پاکستان که نوکر سعودی است، کمک‌های خود را به طالبان قطع کند.

این کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد که عربستان اراده‌ای برای ختم جنگ در افغانستان ندارد؛ زیرا به گفته او، منافع عربستان سعودی در ادامه جنگ است.

این در حالیست که شواری عالی صلح نشست عربستان سعودی را برای ختم جنگ در افغانستان با اهمیت می خواند.

یک هیات از افغانستان برای اشتراک در نشست علمای جهان اسلام درباره صلح افغانستان عازم عربستان شده است.

در این نشست در مورد راه‌های ختم جنگ در افغانستان و حملات تروریستی در این کشور بحث و تبادل نظر می‌شود.

قرار است که روز نخست این نشست در جده و روز دوم آن در مکه مکرمه برگزار شود.

طالبان پیشتر اعلام کردند که نمایندگانش در این نشست شرکت نخواهد کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36769