افزایش درگیری در حومه‎های شهر قندوز/خطر سقوط مجدد شهر

درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان، بامداد امروز پس از آن شدت گرفت که ده ‏ها طالب مسلح بر چندین بخش در حومه‎های شهر قندوز حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ امرالدین ولی، رییس شورای ولایتی قندوز می‎گوید که طالبان راه چندین ولسوالی با مرکز این ولایت و نیز شاهراه قندوز-بغلان را به روی رفت و آمد بسته اند و نیز تلفاتی بر نیروهای دولتی وارد کرده اند.

وی در این باره می افزاید: فعلآ ما در داخل جنگ استیم، صدای شلیک به گوش ما میرسد، هر روز کشته و زخمی مردم از دم چشم ما می‎گذرد، آیا سقوط قندوز امی است که اینا بگویند طالبان بیرق های ما را پایین کنند.

شورای ولایتی قندوز می‎گوید که طالبان در این حمله‎ها، یک پایگاۀ ارتش را در شهر قندوز محاصره کرده‎اند.

در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایت قندوز تأکید دارند که موجودیت لوا، فرقه و کندک ‏های ارتش در این ولایت هیچ سودی در تأمین امنیت نداشته است.

غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی قندوز می‏‎گوید: شما، دیگر در دم روی چند نفر پای لچ خود را زبون نسازید، شما صلابت حکومت را نشان بدهید؛ شرم است به ما، شرم است به حکومت و به مسؤولان حکومت.

صفی الله امیری، عضو دیگر شورای ولایتی قندوز نیز تأکید دارد: چند دفعه است که قندوز سقوط می‏کند، رییس جمهور آمد و وعده داد که برای شما فرقه جور می‎شود و لوا جور می‎شود، اما نه فرقه و نه لوا برای ما کدام فایده داشته است.

این درحالی است که سخن‎گوی والی قندوز می‏گوید که نیروهای دولتی حمله های طالبان را عقب زده اند.

سید محمود دانش، سخن‎گوی والی قندوز می‎افزاید: صبح امروز که طالبان از دو مسیر حملات شان را آغاز کردند؛ که از روستای تلوکه و مسیر خان آباد، اما حملات شان را آغاز نمودند که خوش بختانه حملات شان عقب زده شده و به دشمن تلفات سنگین وارد شده است.

از سویی هم، مقام‏ های امنیتی می‎گویند که تاکنون پانزده جنگ‏جوی طالب در این نبردها کشته شده اند و دوازده تن دیگر شان زخمی شده اند. در این نبردها چندین نظامی نیز جان باخته اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3722