۷ موافقتنامه همکاری میان افغانستان و ترکمنستان امضا شد

افغانستان و ترکمنستان، ۷ موافقتنامه همکاری های دو جانبه در زمینه های حمل و نقل، علمی و تحصیلی، اجرای بهتر پروژه‌های زیربنایی تاپی و توتاپ را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ این قراردادها در جریان سفر محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور به عشق آباد پایتخت ترکمنستان و با حضور داشت رؤسای جمهور دو کشور به امضا رسید.

آقای غنی صبح روز دوشنبه (۱۲ سرطان) وارد عشق آباد شد و مورد استقبال گرم قربانقلی بردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان قرار گرفت.

رؤسای جمهور دو کشور در ملاقات دوجانبه پیرامون گسترش روابط دوکشور و همکاری‌های اقتصادی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس‌جمهور ترکمنستان از رییس‌جمهورغنی به‌خاطر قبول دعوت رسمی و سفر به ترکمنستان تشکر کرد و این سفر را برای تقویت مزید روابط میان دو کشور و گسترش همکاری‌های اقتصادی، موثر دانست.

وی افزود که ترکمنستان با افغانستان چندین سند همکاری را در زمینه انتقال انرژی گاز و در بخش ترانزیت امضا نموده و در این خصوص کارهای مقدماتی آغاز گردیده‌است.

رییس‌جمهور ترکمنستان گفت که ما انرژی برق را به افغانستان و از طریق آن کشور به کشورهای دیگر صادر خواهیم کرد.

بردی محمدوف علاوه کرد که صادرات انرژی برق و همکاری‌های اقتصادی ضمن این‌که تقویت روابط افغانستان و ترکمنستان و ایجاد اشتغال را دربرخواهد داشت، باعث رشد و توسعه اقتصادی دو کشور نیز می‌گردد.

وی تصریح کرد که کشورش در کنار همکاری‌های اقتصادی با افغانستان، عرصه همکاری را در بخش‌های فرهنگی و بشری نیز با آن کشور افزایش خواهد داد، زیرا ترکمنستان و افغانستان؛ تاریخ، کلتور و ارزش‌های هنری مشترک دارند.

رییس‌جمهور ترکمنستان گفت که کشورش برای پذیرش و آموزش دانشجویان افغان در بخش‌های مختلف ظرفیت کافی دارد و دراین زمینه همکاری‌های خود را با افغانستان دوام‌دار حفظ خواهد کرد.

در این دیدار، رییس‌جمهور ترکمنستان از رییس‌جمهور کشور به‌خاطر اشتراک در مسابقات رزمی آسیایی دعوت نمود و اظهار امیدواری کرد که این سفر نتایج قابل ملاحظه را در عرصه همکاری‌ها میان دوکشور رقم زند.

محمدوف خاطرنشان کرد که روابط ما به سطح بالای تأمین گردیده و این مناسبات هم‌چنان گسترش و تقویت خواهد یافت.

وی بیان‌داشت که مبارزه با تروریزم، افراطیت، مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته ضرورت به‌همکاری مشترک کشورها دارد و در این بخش، ما و سازمان‌های معتبر بین‌المللی نظر هماهنگ داریم.

قربانقلی بردی محمدوف گفت که افغانستان و ترکمنستان ضمن روابط دوجانبه، با کشورهای منطقه نیز مناسبات نیک دارند و ما طرحی برای همکاری مزید کشورهای منطقه داریم که برای رشد و توسعه اقتصادی و آینده روشن این کشورها موثر خواهد بود.

در همین حال آقای غنی از همکاری های ترکمنستان در عرصه‌های مختلف با افغانستان تشکر نمود.

وی گفت که سیاست مثبت بی‌طرفی ترکمنستان برای کشورهای منطقه و دنیا یک مثال است و از همین جهت، افغانستان و ترکمنستان باهم دوستان نیک می‌باشند.

محمد اشرف غنی بیان داشت که دنیا هر روز شاهد این سیاست ترکمنستان است و افغانستان و ترکمنستان براساس ارزش‌های مشترک تاریخی، روابط و مناسبات دوستانه دارند.

آقای غنی از رییس‌جمهور ترکمنستان که برای افتتاح خط آهن اتامراد- آقینه به افغانستان سفر کرده بود، تشکر کرده ابراز امیداوری نمود که به‌زودی خط آهن تورغندی – ترکمنستان نیز افتتاح گردد.

رییس جمهور، میزبانی از “کنفرانس بین‌المللی ترانسپورت پایدار” را توسط ترکمنستان که سال قبل در عشق‌آباد برگزار گردید، یک گام اساسی جهت تقویت ترانزیت دانسته افزود که همکاری‌های ما در زمینه انتقال انرژی هر روز افزایش می‌یابد، زیرا انرژی برق برای زیربنا، زیربنا را می‌سازد.

آقای غنی تصریح کرد که با انتقال انرژی از آسیای مرکزی از مسیر افغانستان به آسیای جنوبی، آسیا دگرگون خواهد شد و این تنها یک ارتباط نه، بلکه دهلیز مواصلاتی است که باعث می‌گردد تا ترکمنستان و افغانستان به کشورهای آسیایی و اروپایی به شکل اساسی وصل گردد.

در پایان این دیدار درحضورداشت رؤسای جمهور دو کشور، هفت موافقت‌نامه همکاری در بخش‌های علمی و تحصیلی میان دانشگاه‌های دولتی جوزجان افغانستان و مخدومقلی ترکمنستان، وزارت‌های خارجه دو کشور، وزارت های انرژی و آب دو کشور، صنعت قالین، ترانسپورت جاده‌یی بین‌المللی، مکان عبور خط آهن بین‌المللی میان سرحد دولتی افغانستان و ترکمنستان و همکاری در سازمان‌دهی اماکن خط آهن آقینه-امام نظر؛ در سرحد دولتی افغانستان و ترکمنستان، از سوی مقامات دوکشور به امضا رسید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3748