آموزش تفکر طالبانی در برخی مکاتب کابل

والی ولایت کابل با ابراز نگرانی می‌گوید که در برخی از مکاتب و دارالعلوم‌های کابل تفکر طالبانی و افراطی تدریس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنا، محمد یعقوب حیدری والی کابل امروز چهارشنبه (۱۰ اسد) در نخستین کنفرانس تحلیل و بررسی معارف ولایت کابل آموزش مفکوره طالبانی و افراطی را بسیار نگران کننده خواند.

والی کابل گفت:” تفکر تند روایانه‌ای که دیروز در پشاور پاکستان تدریس می‌شد اما امروز در کابل تدریس می‌شود.”

حیدری بیان داشت:” ما باید مطابق دین مبین اسلام تدریس علوم دینی را در دارالعلوم‌ها داشته باشیم ولی نباید تفکر تند روایانه ترویج کنیم که خطر ناک است.”

وی افزود، این مساله خیلی جدی است و باید نهادهای مربوط توجه جدی در این زمینه داشته باشند.

والی کابل راجع به مشکلات معارف کابل گفت، حدود ۱۰۰ مکتب در کابل تعمیر ندارد و حدود ۴۷ هزار و ۲۸۷ کودک از مکتب باز مانده‌اند.

حیدری با بیان اینکه مکاتب کابل با کمبود جدی کتب درسی مواجه است گفت، کمبود کتب درسی باعث شده که ۱۰ شاگرد از یک کتاب در مکاتب کابل استفاده کنند.

وی، کمبود معلم مسلکی در مکاتب ولایت کابل، عدم صنوف معیاری، کمرنگ بودن مشارکت زنان در معارف کابل و نرسیدن معاش معلمین به وقت معین آن را از مشکلات عمده معارف کابل عنوان کرد.

حیدری گفت، کارمندان ولایت کابل حدود ۱۵ میلیون افغانی از معاش خود را به منظور بهبود وضعیت معارف ولایت کابل کمک کرده‌اند.

میرویس بلخی نامزد وزیر و سرپرست وزارت معارف کشور گفت، اصلاح نظام معارف کشور در اولویت کاری ما قرار دارد.

بلخی تصریح کرد، دسترسی متوازن به آموزش و پرورش، بالا بردن کیفیت نظام معارف و اینکه معارف افغانستان پاسخگو برای نیازمندی‌های کشور باشد را در پلان خویش قرار داده است.

سرپرست وزارت معارف به همه کارمندان معارف کشورهشدار می دهد که هیچ کسی حق ندارد که معارف کشور را سیاسی بسازد.

بلخی در ارتباط به کمبود کتب در مکاتب کشور گفت، پروسه تدارکاتی ۵۰ میلیون کتاب در حال تمام شدن است که مشکل کمبود کتب درسراسر کشور حل خواهد شد.

سرپرست وزارت معارف نصاب تعلیمی را جوابگو نیازمندی‌های کشور ندانسته گفت، نصاب تعلیمی ما نیاز به بازنگری دارد و ما روی یک نصاب اساسی و پاسخگو کار می‌کنیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39204