برگزاری نمایشگاه مینیاتوری در هرات

هنر مینیاتوری افغانستان با نام هرات پیوند خورده است و این پیوند زمینه را برای برپایی نمایشگاه‌ها در این ولایت فراهم کرده است. به همین منظور، نمایشگاه «دو سالانه» هنر مینیاتور برای شمشین بار متوالی در دانشگاه هرات برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در گوشه و کنار این نمایشگاه در دانشکده هنرهای زیبا، ۲۴۴ اثر مینیاتور و تهذیب از استادان دانشگاه‌های کابل، هرات، دانشجویان و فارغان این رشته، به معرض دید همگان گذاشته شده اند.

رشد هنر مینیاتور و ایجاد انگیزه در میان هنرمندان، از اهداف برپایی این نمایشگاه گفته شده است.

این نمایشگاه در حالی برگزار می‌شود که هم اکنون برخی‌ها از وضعیت کنونی هنر مینیاتور در هرات انتقاد می‌کند و معتقدند که حکومت در راستای رشد این هنر و حمایت از هنرمندان کاری انجام نداده است.

با وجودی‌که آماده ساختن یک اثر مینیاتور به خاطر دقت و ظرافت بسیار، ماه‌ها زمان می‌برد اما هنرمندان از نبود بازار مناسب برای فروش آثار شان لب به شکایت می‌گشایند.

بهنوش رحمانی، دانشجوی میناتور گفت: « با آنکه ما برای آماده کردن یک اثر مینیاتور، ماه‌ها زمان را صرف می‌کنیم اما کسی آثار هنری ما را نمی‌خرد.»

با وجودیکه که هنرمندان، از عدم فروش آثارشان شکایت دارند اما بازدیدکنندگان نمایشگاه «دو سالانه مینیاتور» از برپایی این نمایشگاه ابراز خرسندی می‌کنند.

این بازدیدکنندگان برپایی این نمایشگاه را، فرصتی مناسب برای دور شدن مقطعی از چالش‌های امنیتی و سیاسی در کشور می‌دانند.

نخستین مکتب مینیاتور به دوره تیموریان در هرات باز می‌گردد و با وارد شدن کمال الدین بهزاد در این عرصه، این هنر به مرحله دوم خودش رسید.

آنگونه که مسئولان در دانشگاه هرات می‌گویند هم اکنون در این دانشگاه روی مکتب سوم هنر مینیاتور کار می‌شود که این مکتب با دید نو و مدرن به این هنر نگاه می‌کند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=6551