تجلیل از نوروز در هرات با مراسم های گوناگون

در هرات هم از نوروز با برگزاری مراسم های مختلف با حضور مقام های محلی و مردم تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری صنا ، مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی، سیاسی مقام ولایت هرات می‌گوید: این جشن به پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و به حکم ریاست جمهوری به صورت رسمی و دولتی سر از امسال در تمام ولایت‌های افغانستان به ویژه هرات برپا شده است.

حسن‌زاده افزود، چند نقطه از شهر هرات، امروز شاهد برگزاری جشن باستانی نوروز است و استقبال گرم مردم از این جشن‌ها هم به چشم می خورد.

محمد ایوب انصاری، فرمانده پلیس هرات هم از امنیت در این روز به مردم اطمینان داد و گفت که نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی ویژه در این روزها روی دست گرفته‌اند.

وی همچنان از مردم خواست که در این روزها با نیروهای امنیتی همکار باشند.

از سوی دیگر، آریا رئوفیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، گفت: “نوروز کهن ترین جشن به جا مانده از دوران باستان سرزمین آریایی است و به قول برخی متون کهن از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید، شاهنشاه بلخ باستان، پایه‌ گزار جشن نوروز معرفی شده است.”

رئوفیان افزود: در سالی که گذشت ولایت هرات دست آوردهای مهمی را در زمینه های فرهنگی و هنری شاهد بود و به حکم ریاست جمهوری، قرار بر این شد تا عواید بناهای تاریخی هرات در حفظ و مراقبت آنها به مصرف برسد.

شب گذشته برنامه سفره هفت سین و لحظه تحویل سال نو در تکیه حضرت ابوالفضل و امروز هم مراسم جهنده بالا در زیارتگاه سلطان میر عبدالواحد برپا شد.

مراسمی هم در میدانچه تخت سفر هرات برگزار شد که در آن برنامه های تفریحی، هنری و فرهنگی با حضور مقامات محلی و مردم ملکی به اجرا در آمد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24872