تدریس قانون اساسی کشور در نصاب تعلیمی گنجانیده می شود

اعضای کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی کشور می‌گویند که این کمیسیون در نظر دارد تا در تفاهم با وزارت معارف، تدریس قانون اساسی کشور در نصاب تعلیمی گنجانیده شود.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ عبدالروف هروی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، امروز یکشنبه (۱۷ جدی) در مراسم گرامی داشت از تصویب قانون اساسی که از سوی وزارت معارف در کابل دایر شده بود، نا امنی وحضور زورمندان را عوامل عمده نقض قانون در کشور عنوان کرد.

آقای هروی بیان داشت که قانون اساسی افغانستان که یک وثیقه ملی بوده و از دستاوردهای بزرگ مردم افغانستان شمرده می شود در بسیاری موارد به دلیل نا امنی و جنگ و حضور زور مندان که خود را فراتر از قانون می دانند نقض شده است.

وی، کمبود آگاهی مردم از مواد قانون را یکی از عوامل عدم تطبیق قانون اساسی در کشور دانسته تصریح کرد که کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی در نظر دارد تا در تفاهم با مسولان وزارت معارف مواد قانون اساسی را در نصاب تعلیمی کشور بگنجاند.

آقای هروی افزود که گفتگوهای اولیه در این مورد با رهبری معارف صورت گرفته و تلاش خواهد شد که این گفتگوها نهایی شده ومواد قانون در نصاب تعلیمی گنجانیده شود.

در همین حال محمد ابراهیم شینواری سرپرست وزارت معارف در این مراسم ازتلاش های جدی این وزارت برای تطبیق قانون در بخش معارف خبر داد.

آقای شینواری گفت که این وزارت پس از تدوین استراتیژی جدید خود سعی کرده است زمینه های گسترش برنامه‌های آموزشی و جذب بیشتر کودکان و نوجوانان به آموزش را مهیا ساخته و دسترسی متوازن شهروندان به سواد که یکی از مواد قانون است را در سراسر کشور تطبیق نماید.

این در حالی است که پیش از این محمد سرور دانش معاون اول ریییس جمهور از نقض گسترده قانون اساسی در کشور به شدت انتقاد کرده گفته بود که نقض قانون اساسی همگانی شده واز مردم عام گرفته تا مقام های حکومتی همه در نقض قانون دست دارند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=17872