جشنواره‌ی «گل بادام» در دایکندی برگزار شد

دومین جشنواره‌ی فرهنگی و هنری «گل بادام» دیروز با حضور سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مقام‌های محلی ولایت دایکندی در مرکز این ولایت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا ،اجرای موسیقی، نمایش صنایع دستی و نمایش محصولات زراعتی از برنامه‌های این جشنواره بود.

رسول باوری، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که جشنواره‌ی «گل بادام» سال گذشته در وزارت اطلاعات و فرهنگ به‌عنوان جشنی فرهنگی، هنری و ملی ثبت شد.

او افزود که بادام سرمایه‌ی ملی و اقتصادی کشور می‌باشد و باید در ترویج و معرفی این محصول زراعتی توجه خاصی صورت بگیرد.

محمود بلیغ، والی دایکندی هدف از راه‌اندازی جشنواره‌ی «گل بادام» را رشد، بازاریابی و معرفی بادام این ولایت می‌گوید.

آقای بلیغ می‌گوید محصولات عمده‌ی این ولایت را بادام، گندم، جو، جواری و میوه‌جات تشکیل می‌دهد و اکثر باشنده‌های دایکندی مصارف زندگی‌شان را از طریق فروش بادام تأمین می‌کنند.

به گفته‌ی آقای بلیغ، نبود مرکز پروسس بادام، صب‌العبور بودن راه‌های مواصلاتی، عدم بازارهای مناسب و کم‌توجهی حکومت مرکزی از مشکلات اصلی فراراه باغداران این ولایت است.

دایکندی در مرکز افغانستان، از جمله ولایات دورافتاده و زراعتی است و باغداران آن سالانه هزاران سیر بادام به‌دست می‌آورند و امسال با اشتراک پرشورشان از جشنواره‌ی «گل بادام» استقبال کردند.

در ولایت دایکندی ۱۳ نوع درخت بادام وجود دارد که بادام‌های «کفمل، کاغذی، ساتربایی و سنگک» از مشهورترین آن‌هاست.

در حدود ۸۰ درصد باشنده‌های ولایت دایکندی مصروف زراعت و مالداری‌اند و تنها محصول صادراتی این ولایت بادام است. باغداران این ولایت در سال گذشته ۲۴ هزار متریک تُن بادام به‌دست آوردند. بادام دایکندی در ولایت‌های کابل، هرات، مزار شریف و کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=26029