با بی اعتنایی کامل به واکنش های مردمی و علماء ؛ جشنواره دمبوره بامیان برگزار شد

جشنواره دمبوره بامیان
با وجود مخالفت شورای علمای بامیان با برگزاری جشنواره موسیقی دمبوره دراین ولایت، این برنامه بعد از ظهر امروز جمعه آغاز شد اما در حالی که رییس شورای علمای ولایت بامیان ، از لغو اجرای برنامه خوانندگان زن، رقص و پایکوبی و اختلاط زن و مرد در توافق با والی این ولایت خبر می دهد ، مسئولین جشنواره دمبوره بامیان می گویند برنامه طبق پلان برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا، پیش تر شورای علمای بامیان با نشر اعلامیه‌ای برگزاری این جشنواره را “حرام” خوانده و خواستار لغو آن شده بودند.

سیدنصرالله واعظی رئیس شورای علمای بامیان گفته است: روز پنجشنبه (۱۵ سرطان) در دیداری که نمایندگان شورای علما، شورای اخوت اسلامی، نمایندگان مراجع تقلید، شورای ولایتی، نهادهای فرهنگی و متنفذین مردمی با طاهر زهیر؛ والی این ولایت داشته اند، خواستار لغو کامل این جشنواره شدند.

به گفته آقای واعظی، در این دیدار والی بامیان گفته است که اجرای برنامه خوانندگان زن، رقص و پایکوبی و اختلاط زن و مرد لغو شده است .

آقای واعظی به آوا گفت: علما، شخصیت ها و اعضای شورای ولایتی و نهادهای فرهنگی خواستار لغو کامل این جشنواره بوده و آن را مخالف ارزش های اسلامی، جهادی و ملی مردم این ولایت می دانند.

اما محمدعلی شیدا یکی از برگزار کنندگان این جشنواره می‌گوید در گفتگوهای مختلف بین علما و والی بامیان توافق صورت گرفته است که این جشنواره برگزار شود.

صدای امریکا به نقل از شیدا گفت:” جشنواره دمبوره دربامیان برگزار می‌شود وما امروز برنامه افتتاحیه رسمی این جشنواره را داریم و فردا برنامه های مختلف واجرای کنسرت توسط هنرمندان محلی وملی درپارک مقام ولایت برگزار خواهد شد”.

اما عبدالرحمن احمدی، سخنگوی والی بامیان دراین باره گفت:” برنامه های جشنواره دمبوره مطابق به همان پلان اولیه به قوت خود باقی است وچنانچه که، سه روز این جشنواره گذشته است وبرنامهٔ افتتاحیه این جشنواره، امروز و سایر برنامه های متنوع، فردا نیز برگزار خواهد شد”.

این جشنواره در حالی برگزاری می شود که مراجع دینی ، بسیاری از بزرگان ، دانشجویان و متنفذین ولایت بامیان اجرای جشنواره دمبوره و رقص و پایکوبی و اجرای زنان را که برای نخستین بار در این ولایت برگزار می شود ، خلاف اصول و ارزشهای اسلامی و فرهنگ واقعی مردم دانستند و خواستار لغو آن بودند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=3927