حکومت از سینماگران حمایت نمی‌کند/ هنر در افغانستان پیش پا افتاده است

هنرپیشه مشهور سینما با بیان اینکه دولت از هنرمندان و سینماگران حمایت نمی کند، اظهار داشت که هنر و هنرمند در افغانستان جایگاهی ندارند و از سویی هم با بی توجهی حکومت مواجه اند.

سینما؛ دنیای که در افغانستان با فراز و فرودهای فراوانی مواجه بوده و هرازگاهی مورد بی مهری حکومت قرار گرفته است.

«صدیق دره‌ای» هنرپیشه مشهور سینمای کشور در گفتگو با خبرگزاری صنا، می گوید که حکومت توجهی به سینما و هنرمندان ندارد و این مورد سبب شده تا تعدادی از آنان به شغل های دیگر مصروف شوند و یا به کشورهای خارجی پناهنده شوند.

دره‌ای افزود: تاکنون در ۱۰ فلم نقش بازی کرده ام، اما حکومت هیچگونه توجهی به هنرمندان نداشته و روی هنر سرمایه گذاری نکرده است.

«شعله‌های فساد»، «زخم زندگی»، «بلبل»، «عروج» از جمله فلم های است که دره‌ای در آن نقش اجرا کرده، اما پس از مدتی از دنیای سینما کناره گیری کرد و به کارهای شخصی مصروف شد.

هنرپیشه مشهور کشور با تأکید بر اینکه هنر سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت که حکومت تاکنون به هنر بی‌توجه بوده و روی آن سرمایه‌ گذاری نکرده است.

صدیق دره‌ای در ادامه افزود که هنر در افغانستان پیش پا افتاده است و همین دلیل سبب شد تا من از دنیای هنر فاصله گرفته و به کار های شخصی بپردازم، اما اگر به هنر توجه شود، می توانم به گونه مسلکی فلم بسازم.

دره‌ای با بیان اینکه اکثر فلم ها با تقلید از دنیای هالیوود و بالیوود تهیه می شود، تصریح کرد که بودجه ای که برای تهیه یک فلم نیاز است تا در حد عالی باشد، در دسترس هنرمندان افغان قرار نمی گیرد، در حالیکه یک فلم هالیوود و بالیوود با هزینه میلیون دالری تهیه می شود.

وی در پایان سخنانش اظهار داشت: حکومتی که با چالش ها مواجه است و به هنر بی توجه، نمی تواند درد هنرمندان را دوا کند، اما از مردم خود تقاضا دارم تا وحدت را حفظ کرده و ارزش ها را پاسداری کنند.

بازی در فلم بلبل، از کارهای است که دره‌ای و سایر نقش های این فلم را به شهرت جهانی رسانید، اما بی توجهی حکومت دردیست که همواره هنرمندان آنرا فریاد زده اند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=39637