دولت از هنرپیشه‌ها و فعالان سینمایی حمایت نمی‌کند/ سینماهای کشور به گُدام و مکان‌های تجارتی تبدیل شده است/ «قطرات خون» تولید سینمایی در زمان حکومت طالبان

کارگردان و هنرپیشه معروف سینمای افغانستان با بیان اینکه اکثر سینماهای کشور به گُدام و مکان‌های تجارتی تبدیل شده، اظهار داشت: وضعیت سینمای افغانستان رضایت‌بخش نیست و اکثر فعالان سینمایی با مشکلات اقتصادی مواجه هستند، اما دولت هیچگونه توجهی نسبت به آنها ندارد.

«فرید برومند» کارگردان و هنرپیشه معروف سینمای افغانستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا، از وضعیت هنرمندان و سینما در کشور اظهار نارضایتی کرد و گفت: با آنکه هنرپیشه، بازیگر و دنیای سینما در افغانستان وضعیت خوبی ندارد، اما کارگردان‌ها و فعالان سینمایی باید تلاش کنند تا حقایق را انعکاس دهند.

برومند تأکید کرد: تسخیر قلب‌های افغان‌ها باید یک اصل برای فعالان سینمایی و کارگردان‌ها باشد تا بتوانند از این طریق وضعیت و مشکلات جامعه را بروز دهند.

وی افزود: با آنکه دولت از سینمای کشور حمایت نمی‌کند، اما انعکاس حقایق و دردهای جامعه، رسالت هنرپیشه است و در هر شرایطی باید به رسالت خود ادامه دهند.

کارگردان مشهور کشور با اشاره به آغاز فعالیت های هنری خود تصریح کرد: من زمانی که متعلم در «متوسطه کارته پروان» بودم، تیاترهای را در آنجا بازی می‌کردم و شروع فعالیت‌های هنریم نیز از همانجا شروع شد تا اینکه به «کابل تیاتر» راه یافته و راه جدیدی برایم باز شد و توانستم در فیلم‌ها از جمله «وطن یا کفن» و «نقطه نیرنگی» نقش اجرا نمایم، در حالیکه در آن زمان اجرای نقش در فیلم کار بسا مشکل بود.

فرید برومند با اظهار اینکه سینما جزء فرهنگ افغانستان است، گفت: در سال‌های گذشته که تازه به فعالیت‌های هنری رو آورده بودم، حکومت آن زمان توجه خاصی به سینما داشت و همواره کوشش می‌کرد تا این اصل فرهنگی رشد کند و نیز از وضعیت اقتصادی هنرمندان آگاه شده و به آنها کمک می‌کرد.

برومند که فارغ‌التحصیل رشته تیاتر و سینمای پوهنتون کابل است، افزود: همزمان با فراز و نشیب و رویکار آمدن حکومت طالبان، تعداد کثیری از کشور فرار کردند و یا گوشه‌ای پنهان شدند، اما من به گونه پنهانی فیلم «قطرات خون» را تهیه کردم، در حالیکه دروازه‌های سینماها بسته شده بود.

وی در ادامه تصریح کرد: پس از سقوط طالبان، پرودکشن‌های زیادی از من تقاضا کردند تا در فیلم‌های شان نقش اجرا کنم، اما من با تهیه حدود ۱۹ فیلم تلاش کردم تا حقایق را انعکاس داده و نکته‌های حقیقی را در آن بگنجانم و هیچ‌گاه از سوژه‌های کپی استفاده نکردم، باید ذکر کنم که در فیلم‌های مختلف داخلی و خارجی، فیلم‌های کوتاه و سریال‌ها نقش اجرا کرده‌ام.

هنرمند معروف افغانستان که در این اواخر برخی کلیپ‌های آوازخوانان را نیز کارگردانی می‌کند، در مورد مشکلات هنرپیشه‌ها می‌گوید: ما قشری هستیم که نه تانک داریم، نه توپ داریم و نه سلاح، بلکه با اندیشه انعکاس حقایق و دردهای جامعه، می‌خواهیم سهم خود را در این کشور به دست اجرا بگذاریم، اما اکثر هنرپیشه‌ها با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و کسی نیست تا به این مشکل آنها رسیدگی کرده و نقطه پایان بگذارد.

فرید برومند با اظهار اینکه تولیدات سینمایی در کشور کمتر، اما مشکلات بیشتر است، گفت: اکثر هنرمندان از کشور فرار کرده و به کشورهای اروپایی یا کشورهای همسایه اقامت گزیده‌اند.

برومند با بیان اینکه اکثر سینماهای کشور به گُدام و مارکیت‌های تجارتی تبدیل شده، افزود: حدود ۲۰ سینما در کشور وجود دارد، اما اکثر آنها به گُدام اموال تبدیل شده و اکنون فقط «سینمای پامیر» و «آریانا» فعال هستند، ولی نشرات آنها نیز فیلم‌های خارجی است ، نه تولیدات افغانی.

وی با تأکید به احیای مجدد سینماهای کشور، تصریح کرد: ریاست «افغان فیلم» باید تلاش کند تا سالانه حداقل ۳ یا ۴ فیلم بلند سینمایی داشته باشد و دولت نیز بودجه آنرا در اختیار این نهاد قرار دهد.

کارگردان و فعال سینمایی افغانستان  در پایان سخنان خود با آرزوی برقراری صلح در کشور، اظهار داشت: همه مردم افغانستان با هم برادر و برابر هستند و وحدت عامل پیروزی آنها خواهد بود و امیدواریم که آرزوی همه مردم که همانا «صلح» است، به حقیقت مبدل شده و در یک فضای صمیمیت و اخوت زندگی کنیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=26577