دومین جشنواره گل کچالو در بامیان برگزار شد

دومین جشنواره گل کچالو با حضور داشت مقامات محلی و دهاقین در ولایت بامیان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «طاهر زهیر» والی بامیان، هدف از راه اندازی جشنواره گل کچالو را تشویق دهقانان، بازاریابی کچالو، شریک سازی معلومات و تحقیقات جدید در مورد کچالو عنوان کرده، گفت: نسبت به سالهای گذشته کشت و بازار کچالو رشد و رونق بهتر داشته است و با توجه به وضعیت اقلیمی بامیان کشت این نبات در این ولایت نتیجه و حاصل مناسب دارد و اکثریت مردم بامیان از این راستا معیشت زندگی خانواده های شان را تامین میکنند.

زهیر تاکید کرد که در جهت ایجاد مرکز تولید تخم کچالوی اصلاح شده و تأسیس دانشگاه زراعتی تلاش نموده ام و بازهم کوشش داریم که این طرح های عام المنفعه روزی جنبه عملی پیدا کند.

در همین حال «عبدالوهاب محمدی» رئیس زراعت، حاجی اسدی وکیل عضو شورای ولایتی، استاد دولت شاه پویش استاد دانشکده زارعت دانشگاه بامیان، انجنیر عیسی حسینی نماینده سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد، سید عوض هاشمی نژاد نماینده دهقانان،خدیجه مرادی رئیس احصائیه در جشنواره پیرامون اهمیت و مزایای نبات کچالو، ایجاد مارکیت و مرکز تولد تخم کچالو، وضعیت دهقانان و اهمیت غذایی کچالو سخنرانی کردند. ضیا رستمی و عصمت الله علی زاده دوتن از هنرمندان محلی بامیان در وصف دهقانان و کچالو موسیقی اجرا نمودند.

این جشنواره توسط ریاست زراعت بامیان به همکاری دفتر مقام ولایت و مؤسسات همکار راه اندازی گردید که برنامه های تفریحی، تشویقی، نمایشگاه تولیدات زراعتی از هفت ولسوالی و مرکز بامیان، نمایش غذا های محلی را شامل بودند. در پایان از دهقانان خلاق و برتر بامیان تقدیر گردید.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=38650