ساخت مستند احمدظاهر توسط کارگردان امریکایی

سام فرنچ، فلم‌ساز امریکایی، قرار است فیلم مستندی از «احمدظاهر» خواننده نامدار و مشهور افغانستان بسازد.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای فرنچ در کارنامه‌اش فیلم “بچه‌های بزکشی” را دارد که در کابل ساخته شد و موضوع اصلی‌اش هم افغانستان است. “بچه‌های بزکشی” در سال ۲۰۱۳ نامزد بخش فیلم‌های کوتاه اسکار شد و بازیگران اصلی آن، دو کودک افغان؛ جوانمرد پاییز و فواد محمدی در مراسم اسکار همان سال شرکت کردند.

سام فرنچ می‌گوید که ساخت مستند احمد ظاهر را به پیشنهاد شبنم ظاهر، یگانه دختر این خواننده محبوب آغاز کرده است.

شبنم ظاهر ازدواج کرده، سه فرزند دارد و در واشنگتن زندگی می‌کند. او در سال ۱۹۷۹ در روزی در کابل به دنیا آمد که خبر مرگ احمد ظاهر در کابل پیچیده بود و ده‌ها هزار نفر در خیابان‌‌های کابل به کاروان مراسم سوگواری و خاکسپاری او پیوستند. به این ترتیب روز تولد او گره خورد با روز مرگ پدرش. شبنم می‌گوید خبر مرگ پدر باعث شد مادرش از هوش برود و زایمان زودرس داشته باشد. یک سال بعد او و مادر کابل را ترک کردند و به امریکا مهاجرت کردند.

شبنم ظاهر حدود چهار سال پیش برای ساخته شدن مستند احمد ظاهر دست به کار شد. او به دنبال فیلم‌سازی حرفه‌ای بود که بتواند مستندی “شایسته” پدرش بسازد. دلیلش این بود که خودش پدرش را بیشتر بشناسد و همچنین افغانستان آن دوره را به خوبی بفهمد. اما اخیرا با سام فرنچ توانست به توافق برسد تا این مستند طوری ساخته شود که برای مخاطبان در سراسر جهان جذابیت داشته باشد.

صفحه‌ای برای حمایت طرفداران احمد ظاهر از این فیلم نیز ایجاد شده است.

اما فیلمی درباره داستان احمد ظاهر برای مخاطبان سراسر جهان چه جذابیتی خواهد داشت؟

سام فرنچ می‌گوید داستان احمد ظاهر همچنین داستان یک دوره تاریخی خاص در افغانستان است؛ سال‌های قبل از آغاز جنگ درازدامن که دهه‌هاست جریان دارد. به باور او بسیاری در جهان در این مورد چیزی نمی‌دانند.

او می‌گوید:”این فیلم به دلیلی به مخاطبان جهانی جذابیت دارد که نشان خواهد داد که این کشور چقدر نسبت به آنچه که در اخبار و رسانه درباره‌اش گفته می‌شود، متفاوت است.”

احمد ظاهر پسر عبدالظاهر، نخست وزیر در زمان سلطنت ظاهر شاه در سال ۱۹۴۶ در کابل متولد شد و در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی شهرت پیدا کرد. شبنم می‌گوید این سال‌ها “عصر طلایی” افغانستان بود. این مستند هم دوره زمانی تولد تا مرگ احمد ظاهر ( ۱۹۴۶-۱۹۷۹) را در‌بر دارد.

بی‌بی‌سی

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 79 = 86

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=44292