شامل سازی هرات در فهرست میراث ‌فرهنگی سازمان ملل

وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور شامل سازی هرات در فهرست میراث ‌های فرهنگی سازمان ملل، بیشتر از یک میلیون دالر را اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آریا روفیان رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می گوید: “برای شامل شدن یک شهر مثل شهر قدیم هرات به میرات های باستانی سازمان ملل، اولین قدم و اولین اقدام این است که ما نخست یک شناسنامه به این شهر بسازیم؛ و این برنامه روی کار است.”

رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات می افزاید، رییس جمهور با صدور حکمی هدایت داده تا تمامی درآمدهای که از رهگذر بازدید مراجعین به شهر قدیم هرات، به این بازمانده ها هزینه گردد.

سید وحید قتالی شهردار هرات می‌گوید: “شهرداری تلاش می کند که تا مسؤولیت اش را در این باره ادا کند و درآمدهایی را که از بازدید اماکن بدست می آورد، روی خود آن ها هزینه کند.”

شهر هرات، از سال ۱۴۰۱تا ۱۵۰۶میلادی، پایتخت دودمان تیموریان بود و در آن زمان این شهر به اوج ترقی و رونق رسیده بود و از همین رو، در برخی از متون تاریخی، هرات «فلورانس آسیا» نیز گفته شده است.

قابل ذکر است، ولایت هرات بیش از هشت صد بازماندۀ باستانی دارد که قلعۀ اختیارالدین، مصلای هرات، مقبره گوهرشاد بیگم، مقبره امیر علی‌شیر نوایی، مقبره مولانا عبدالرحمن جامی، پل مالان و کنیسه یهودیان، از بزرگترین نماهای باستانی و فرهنگی این ولایت هستند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

99 − = 93

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=20640