شهر قدیم هرات هویت قدیمی خویش را باز می‌یابد

نشستی به منظور چگونگی بازگشت چهره قدیمی شهری قدیم در ولایت هرات برگزر شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ در این نشست قرار است تا تمامی نمادهای ساختمانی شهر قدیم؛ شامل پیاده ‌روها، کانال‌ها و تابلو‌های دوکان‌های این ساحه، مطابق با معماری اصیل و متناسب به بافت تاریخی‌شان بازسازی شود.

آریا رئوفیان رییس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات در صحبت با خبرنگار صنا وضعیت نماهای فعلی بازارهای شهر قدیم هرات را غیر معیاری عنوان کرد.

آقای رئوفیان افزود گفت: “کمتر از ۲۰ فیصد نماهای ساختمان‌های چهار بازار کهنه هرات مطابق به بافت و اصالت قدیمی‌ شان است و باقی مانده کاملا به ‌صورت غیر اصولی و غیرقانونی بازسازی شده‌اند.”

رییس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات بر اجرایی شدن یک طرح واحد به منظور بازگشت چهره اصلی شهر قدیم هرات تاکید کرد.

در همین حال سید وحید قتالی، شهردار هرات احیای مجدد چهره قدیمی شهر قدیم را از برنامه‌های اداره‌اش عنوان کرد.

آقای قتالی می‌گوید: “طرح مشترکی که به هدف یادآوری چهره اصلی شهر قدیم هرات ساخته شده مورد پشتیبانی اداره شهرداری بوده و این اداره می‌خواهد تا این پروژه را هر چه زودتر تطبیق نماید.”

از سویی هم فریدون سروری، رییس اداره شهرسازی هرات مشکلات بوجود آمده در قسمت شهر قدیم را عدم انسجام ادارات مربروطه عنوان کرد.

آقای سروری تاکید کرد که طرح تشکیل شده باید با قاطعیت کامل از سوی ادارهای شهرداری، اطلاعات و فرهنگ، شهرسازی و اداره محلی تطبیق شود.

از چندی به این سو نما‌های شهر قدیم هرات از سوی مردم و شهردار سابق هرات تخریب شد اما حالا ادارهای شهرداری، اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی خواهان احیای مجدد شهر قدیم هستند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=9923