غزنی مرکز تمدن اسلامی؛ آیا کشورهای اسلامی به تعهدات خود عمل کردند؟

در ۲۴ حمل سال ۱۳۹۳ غزنی رسماً از سوی کشورهای اسلامی به‌حیث پایتخت تمدن و فرهنگ جهان اسلامی معرفی گردیده بود .

به گزارش خبرگزاری صنا؛ امروز صدها باشنده این ولایت،در کنار رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ،نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی، مسوولان امنیتی و کار کنان دولتی از پنجمین سالیاد معرفی ولایت غزنی به عنوان پایتخت تمدن و فرهنگ جهان اسلامی جشن گرفتند.

در این محفل «رسول باوری» سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ صحبت نموده بیان داشت که غزنی بالای جهان اسلام حق داشت تا از نقش سلاطین آن در گسترش دین مقدس اسلام و علم معرفت در دیگر مناطق جهان ستایش شود و لقب پایتخت تمدن اسلامی را از خود نماید.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان بیان داشت که به دلیل عدم تعهد پذیری دیگر کشورهای اسلامی نتوانستند ۱۰۰ آبده تاریخی را مطابق پلان مرمت نمایند؛اما ۳۲ آبده تاریخی را از بودجه دولت افغانستان در سال ۲۰۱۳ ترمیم نموده اند و برای حفظ، مراقبت از این آبده ها نیز برنامه‌های را روی دست دارند.

همچنان در این محفل «نجیب الله خواجه عمری» وزیر تحصیلات عالی صحبت نموده گفت که افتخار تاریخی غزنی از مشترکات جهان اسلام می‌باشد و این شهر همانند بغداد و مصر در گسترش دین مقصد اسلام نقش اساسی داشته است.

وی بیان داشت که قرار است پوهنتون الازهر مصر سمیناری غزنی شناسی را برگزار نمایند و انتظار می‌رود در این برنامه ارزش‌های پنهان غزنی در فرهنگ اسلامی بیشتر از پیش برجسته شود.

همچنان در این محفل انجنیر عبدالکریم متین والی غزنی گفت که کنفرانس‌های مهم در زمینه معرفی عصر بودایی و اسلامی غزنی در برخی کشورهای عربی در آینده زود برگزار خواهد شد و این سمینار‌ها زمینه‎‌ بیشتر بالاندگی تاریخی کشور می‌گردد.

والی غزنی همچنان در زمینه تجهز و انکشاف پوهنتون‌های غزنی از وزارت تحصیلات عالی کشور خواستار حمایت گردید.

همچنان بخش دیگر این برنامه را نمایشات صنایع دستی ، ورزشی، موسیقی محلی تشکیل می داد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=27318