مراسم یادبود از هفدهمین سالروز تخریب بت‌های بامیان در بلخ برگزار شد

شماری از فعالین مدنی- فرهنگی ولایت بلخ با تجمع در صحن ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت در شهر مزارشریف، حمله بر بت‌های بامیان توسط گروه طالبان را محکوم کرده و آن‌ را جنایت فرهنگی خواندند.

به گزارش خبرگزاری صنا،طالبان در آخرین سال حضور خود در قدرت، به تاریخ ۱۱ مارچ، مجسمه‌های تاریخی و باستانی ۱۶۰۰ ساله بودا در شهر بامیان را منفجر کردند. طالبان در پی دو شبانه روز حمله متواتر و آتش‌باری سنگین، بت‌های دوگانه بامیان را درهم شکستند.

سید محمد یزدان‌پرست، مسئول هماهنگی فعالین مدنی ولایت بلخ پیرامون هفدهمین سال تخریب بت‌های بامیان گفت:دشمنان انسانیت با حمله بر مجسمه‌های بامیان خواستند تا هویت فرهنگی کشور ما را نابود نمایند، اما موفق نشدند.

در همین حال صالح محمد خلیق، رییس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ گفت:در عرصه حفاظت از میراث‌های فرهنگی ملموس ولایت بلخ، کار صورت گرفته، به خصوص در بخش‌های بازسازی و حفاظتی اقدامات جدی انجام شده است.

خلیق از مشکلات اقتصادی در وزارت اطلاعات و فرهنگ همانند سایر ارگان‌‌های دولتی خبر دادو افزود: با وجود مشکلات اقتصادی، ما هر سال بازسازی و حفاظت چندین مکان تاریخی و آثار باستانی را انجام می‌دهیم. ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ در قسمت میراث ناملموس اقداماتی را روی دست گرفته و بعضی از عرصه‌های آن جریان دارد. با آمدن سال ۱۳۹۷ جهانیان شاهد هستند که بلخ رنگ و هوای دیگری به خود گرفته و در سدد تقویت چنین فرهنگ‌هایی هستیم.

وی افزود :ساخت موزیم را چندین بار مطرح نموده‌اند، اما مشکلات بودجه در وزارت اطلاعات و فرهنگ مانع تطبیق ساخت موزیم مزارشریف شد و ما به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

رییس اداره اطلاعات و فرهنگ بلخ نیز به سهم خود گفت که آسیب رساندن به بت‌های بامیان واقعا یک جنایت بزرگ فرهنگی را در تاریخ افغانستان رقم زد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=24238