منار جام بازسازی می‌شود

منار جام ولایت غور از سوی یونسکو بازسازی می شود که کارعلمی آن به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مسئولان دفتر یونسکو می‌گویند که بررسی‌های آنان در باره‌ منار جام غور تمام شده و به زودی کار بازسازی آن شروع می‌شود.

هزینه‌ی بازسازی این منار را حکومت می‌پردازد.

منار جام بازسازی می‌شود ولایت غور غوریان سارا نصرتی رییس برنامه‌ ملی افغانستان برای فرهنگ و اقتصاد خلاق در یونسکو دانشگاه هرات بازسازی منار جام آثار باستانی

سارا نصرتی رییس برنامه‌ ملی افغانستان برای فرهنگ و اقتصاد خلاق در یونسکو می‌گوید: با این که متخصصان بیرونی برای سهم‌گیری در بازسازی منار جام اعلام آمادگی کرده ‌اند؛ اما آنان در همکاری با دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه هرات، کار بازسازی و نوسازی این منار را آغاز می‌کنند.

به گفته وی منار جام پیش از این از سوی هیچ فرد و نهادی بازسازی نشده، اما برای حفاظت از تهدید‌ سیلاب‌های تابستانی دریاهای هریرود و جام، تنها دیوارهای استنادی آن ساخته شده است.

نصرتی می افزاید که حفاری‌های غیرقانونی اطراف منار جام به دلیل موجودیت آثار ارزشمند باستانی، وجود دریاهای هریرود و جام و همچنان نفوذ آب در اطراف این منار از دیگر دلایل مهمی اند که سبب شده تا این منار مقاومت‌اش را از دست بدهد.

منار جام بازسازی می‌شود ولایت غور غوریان سارا نصرتی رییس برنامه‌ ملی افغانستان برای فرهنگ و اقتصاد خلاق در یونسکو دانشگاه هرات بازسازی منار جام آثار باستانی

به گفته‌ی نصرتی، اکنون تهدید جدیی متوجه منارجام نیست، اما تزیینات و کاشی‌های منار در حال تخریب شدن است، از این‌رو آنان بیشتر برای نگهداری، بازسازی پله‌های منار و همچنان ساخت سقف منار آماده‌گی می‌گیرند.

منار جام غور در قرن دوازدهم میلادی در زمان فرمانروایی غوریان ساخته شده و در حال حاضر از اهمیت فرهنگی زیادی برخوردار است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=22782