نمایش فیلم «معدنچیان کوچک» در دانشگاه بلخ

معدنچیان کوچک نام فیلم تکان دهنده ای است که از کودکان کارگر زیر سن معدن زغال سنگ دره صوف، با کارگردانی عزت الله علی دوست، راز پنهان و پوشیده زندگی کودکان داخل معدن را به تصویر کشیده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ علی دوست، دانشجوی دانشکده ژورنالیزم است او خواسته ثانیه های درد آور کودکان زیر سن را که در اعماق ۱۲ صد متری معدن زغال سنگ دره صوف مصروف کنده کاری و جمع آوری سنگ های سیاه تا رسیدن به پول های رنگارنگ به تصویر کشیده است.

او اما می گوید: در کنار ناهنجاری های دیگر ، کودکان کارگر در معادن دره صوف مورد آزار و اذیت، تجاوز جنسی، و حتی با پدیده قتل مرموز نیز مواجه اند که تا حال پرونده های شان در تاق فراموشی سپرده شده است.

در همین حال مدافعان حقوق کودکان شاقه، با ابراز نگرانی از این وضعیت می گویند، دره صوف حدود ۱۰۰ معدن زغال سنگ دارد که بیشتر از ۳ هزار کارگر در آن فعالیت می کنند که نیم آن را یعنی ۱ هزار ۵۰۰ تن آنان را کودکان زیر سن تشکیل می دهد.

همزمان حمید صفوت،استاد دانشگاه بلخ به این باور است که با سرازیر شدن میلیون ها دالر در کشور هنوز هم کودکان در وضعیت رقت باری زندگی می کنند، و نشر این گونه فیلم ها را، تحقق عدالت خواهی برای شناسای متخلفین قانون در کشور می داند.

این فیلم در فستیوال بین المللی در کشور سویدن با اشتراک ده ها کشور اروپای به عنوان بهترین مستند مقام اول را از آن خود کرد، قرار است معدنچیان کوچک بعداز بلخ راهی نمایش ولایت های کابل و هرات گردد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

60 − 51 =

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=42857