همایش توسعه روابط تحصیلات عالی و تجارتی افغانستان و ایران برگزار می شود

همایش بررسی توسعه روابط آموزش و تحصیلات عالی و تجارتی دو کشور ایران و افغانستان در ولایت کرمان ایران برگزار خواهد شد.

«آصفه استانکزی ؛ عضو شورای مرکزی همایش بررسی روابط آموزش و تحصیلات عالی و تجارتی ایران و افغانستان در گفتگو با خبرنگار صنا اظهار داشت: همایش مذکور برای اولین بار، ۲۵و۲۶ دلو سال جاری با حضور جمعی از مسئولان دولتی و سکتور خصوصی دو کشور در دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان برگزار می شود .

استانکزی تصریح کرد: برگزاری این همایش توسط دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان پیشنهاد و چند کمیته برای اجرای آن تعریف شده که کمیته علمی واجرایی ان در دانشگاه و مسولیت کمیته بازرگانی به نمایندگی اتاق کرمان در رفسنجان واگذار شده است

او تاکید کرد : برگزاری همایش بررسی توسعه روابط اموزش عالی و بازرگانی ایران – افغانستان، فرصتی برای گسترش همکاری ها و توسعه روابط تجارتی و تحصیلات عالی دو کشور می باشد.

استانکزی در ادامه ضمن تشریح فصول برنامه گفت: از جمله محورهای اصلی این همایش انجام طرحهای پژوهشی مشترک بین المللی ، مبادله استاد و دانشجو ، انتشارات مشترک (کتاب،نشریه،مقاله) ، داوری یا راهنمایی مشترک پایان نامه دانشجویان می باشد.

به گفته عضو برگزار کننده این همایش ، برگزاری کنفرانس ها و نشست های علمی ، برگزاری برنامه های فرهنگی ، جشنواره ها و مسابقات ورزشی مشترک ، تاسیس رشته های مشترک و برگزاری دوره های مشترک تحصیلات تکمیلی از دیگر محور های همایش خواهد بود .

بر این اساس امکان انتقال دانش تخنیکی و یافته های پژوهشی ، میزبانی فرصت مطالعاتی استادان و محصلان بین دو کشور نیز در برنامه بررسی خواهد شد.

گفتنی است ، پیش قراول برگزاری این همایش نیز در هفدهم جدی سال ۹۶ با حضور آقای اطیع الله رسولی ؛ رییس موسسه sppo افغانستان بود که در این راستا تفاهم نامه ای هم امضا شده است.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=20531