کلود لنزمن؛ سینماگر مشهور فرانسوی درگذشت

یکی از کارگردان، مستندساز، فیلمنامه‌نویس و ژورنالیست سرشناس فرانسوی در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «کلود لنزمن» کارگردان، مستندساز، فیلمنامه‌نویس و ژورنالیست سرشناس فرانسوی در سن ۹۲ سالگی در شهر پاریس درگذشت.

نام این سینماگر فرانسوی همواره با مستند «شوآ» محصول سال ۱۹۸۵ گره خورده‌ است، اثری با مدت زمان بیش از ۹ ساعت که نتیجه ۱۱ سال پژوهش و مستندسازی او از موضوع هولوکاست بوده است.

این مستند ۵۴۴ دقیقه‌ای (۹ ساعت و چهار دقیقه) که به عنوان یکی از بلندترین فیلم‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود شامل مصاحبه‌های این کارگردان در قرارگاه های مرگ در لهستان است و غالبا با دوربین مخفی ضبط شده است. این فیلم جوایز فراوانی کسب کرد و البته انتقاداتی را نیز در لهستان و امریکا به همراه داشت.

«لنزمن» بعدها از آرشیف بزرگ ۳۵۰ ساعته خود برای مستند «شوآ» برای پرداختن به دیگر داستان‌های مربوط به هولوکاست استفاده کرد و در سال ۲۰۰۱ مستندی تحت عنوان «اردوگاه مرگ سوبیبور: ساعت ۴ بعد از ظهر ۱۴ اکتبر ۱۹۴۳» را ساخت و این فیلم در بخش غیررقابتی جشنواره کن آن سال رونمایی شد.

وی همواره مخالف سرسخت فیلم داستانی بلند برای پرداختن به موضوع هولوکاست بود و معتقد بود هولوکاست را هرگز نباید از دریچه داستانی نگاه کرد و “تصویر خلاقیت را نابود می‌کند”.

کلود لنزمن ۲۷ نومبر ۱۹۲۵ در خانواده‌ای یهودی در پاریس متولد شد. والدینش وقتی وی تنها ۱۲ سال داشت از هم جدا شدند و او به همراه خواهر، برادر و پدرش به زندگی در منطقه “اوورنی” فرانسه ادامه دادند.

وی در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب جایزه خرس طلای افتخاری از جشنواره برلین شد و در سال ۲۰۰۶ نیز نشان لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=36439