امنیت غزنی بهتر شده است/ با کمبود نیروهای امنیتی مواجه هستیم/ طالبان و القاعده در غزنی فعالیت دارند

سخنگوی والی غزنی با بیان اینکه وضعیت امنیتی این ولایت نسبت به گذشته بهبود یافته، گفت که تهدیدات وجود دارد و نمی توان آنرا انکار کرد، اما نسبت به چند سال گذشته کاهش یافته است.

«محمد عارف نوری» سخنگوی والی غزنی در گفتگو با خبرگزاری صنا اظهار داشت که مهم‌ترین چالش در غزنی، کمبود تشکیلات نیروهای امنیتی، امکانات جنگی و سلاح‌های ثقیله است.

نوری با بیان اینکه تمام ولایت های کشور با چالش کمبود نیروهای امنیتی و امکانات جنگی مواجه است، افزود که تهدیدها و صعب العبور بودن مسیرها و نیز هم‌مرز بودن با ولایت های نا امن همانند پکتیا، ارزگان، پکتیکا، لوگر و میدان وردگ از چالش های است که غزنی را آسیب‌پذیر کرده است.

وی تصریح کرد که بیداری نیروهای امنیتی و طرح منظم سبب شده تا تمام تهدیدات دفع شود، در حالیکه در سالجاری نسبت به سال های گذشته حملات مخالفین زیاد بود و تلفات نیروهای امنیتی نیز بیشتر، اما خوشبختانه مخالفین به هدف خود نرسیدند.

سخنگوی والی غزنی با اظهار اینکه تاکنون معلوم نیست که چند گروه تروریستی در غزنی فعالیت دارند، گفت که بیشتر فعالیت ها در غزنی از سوی طالبان انجام می شود که شبکه های القاعده و حقانی با آنها همکاری دارد و باید گفت که آنها همانند زنجیری به هم پیوسته هستند.

محمد عارف نوری افزود که شبکه القاعده نیز در غزنی حضور دارد، ولی آنها نیز وابسته به طالبان بوده و در سایه آنها فعالیت می کنند.

نوری با بیان اینکه غزنی ۱۸ ولسوالی دارد، تصریح کرد که ولسوالی ناوه در اختیار مخالفان و ۱۷ ولسوالی در کنترل نیروهای امنیتی قرار دارد که مراکز ولسوالی‌ها بخاطر آسیب نرسیدن به غیرنظامیان تغییر یافته است.

وی اظهار داشت خدمات صحی در ناوه فعال بوده و ۴ کلینیک در این ولسوالی فعالیت دارد.

سخنگوی والی غزنی در پایان سخنان خود، پناه گرفتن مخالفان در خانه های غیرنظامیان را عامل کندی عملیات ها خواند و گفت که اکثر مواقع مخالفان در خانه های مردم پناه می گیرد و سبب کندی و به چالش کشیده شدن عملیات نیروهای امنیتی می شود.

 

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18120