توطئه ‌های بیرونی نگذاشت حکومت اسلامی در افغانستان به ثمر بنشیند

شماری از فعالان سیاسی و علمای دینی هشتم ثور روز پیروزی، آزاد و سرافرازی مردم مسلمان افغانستان دانسته می‌گویند که این پیروزی ماحصل دو نیم میلیون شهید و معلول و ایثارگری پنج میلیون مهاجر بود.

عبدالرحمان رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنا در رابطه به هشتم ثور گفت: هشت ثور روز پیروزی مجاهدین بر علیه قشون سرخ شوروی بود، روز تاریخی بود که به همت والای بلند مردم افغانستان، علمان دینی حتی زنان و کودکان افغانستان محقق شد.

آقای رحمانی افزود: هرچند مردم افغانستان در آن زمان با وسایل پیشرفته نظامی تجهیز نبودند، ولی با قوه ایمانی توانستند در برار اتحادیه جماهیر شوروی کامیاب شدند؛ بنابراین هشتم ثور به عنوان یک روز فراموش ناشدنی در صفحات زرین تاریخ ثبت شده است که همه ساله از آن تجلیل به عمل می‌یاید.

این عضو مجلس نمایندگان به حوادث پس از هشتم ثور اشاره کرد و گفت: پس از هشتم ثور، یک سلسله مشکلات را دیدیم و تاکنون هم این مشکلات حل نشده است. اختلاف در بین رهبران جهادی به وجود آمد و کشورهای بیرونی به ویژه امریکا دخالت‌هایی کردند تا افغانستان از استقلال و حاکمیت درست برخورد شود.

او در ادامه گفت: پاکستان نیز که همواره از مهاجرین به حیث یک پروژه استفاده کرده و می‌کند و در تبانی با سایر کشورها همیشه تلاش کرده تا افغانستان همیشه میدان برای رقابت های جهانی و منطقه‌ای باشد.

رحمانی اظهار کرد: دخالت های بیرونی سرانجام در عمق اختلافات درونی مجاهدین ریشه پیدا کرد که در نتیجه مجاهدین صاحب یک نظام واحد شده نتوانستتند؛ زیرا مجاهدین ده- بیست سال را در کوه ها گذارنده بودند و از اصول ادارات و نظام متمرکز واقف نبودند.

او تاکید کرد که این دخالت های بیرونی همیشه مانع ایجاد یک حکومت مقتدر در افغانستان شده و تا امروز ادامه دارد.

به گفته او، امریکا و همپیمانانش با ایجاد گروه طالبان و پس از آن ده ها گروه تروریستی خطرناک مانع ایجاد وحدت و نظام مقتدر در افغانستان می‌شوند.

در همین حال، مولوی حبیب الله حسام، عالم دینی و رئیس شورای اخوت اسلامی در کابل در مورد پیامدهای هشت ثور گفت: این پیروزی هشت ثور بود که در اثر آن کمونیست ها شکست خوردند، شوروی و ارتش شوروی در اثر مقاومت و جهاد مردم افغانستان را از هم پاشید.

آقای حسام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنا گفت: روز هشتم ثور در نزد آزادیخواهان سراسر دنیا یک روز باعزت است و برای آزادی‌خواهان یک الگو است.

او با بیان اینکه حوداثی که پس از هشت ثور به وقوع پیوست عوامل داخلی و خارجی داشت، گفت: شکی نیست که نه ما و نه هم مردم افغانستان از مشکلات به میان آمده پس از هشت ثور ناراض هستند.

به گفته حسام، جا طلبی سران جهادی و در کنار آن توطیه های پیدا و پنهان داخلی و مزدوران امریکا دست به دست هم دادند و نگذاشتند حکومت اسلامی به ثمر نشینند.

مولوی حسام می‌گوید که آنهایی که هشتم ثور را یک روز سیاه در تاریخ می‌دانند، با فکر اسلامی، جهاد و افغانستان دشمنی دارند. این طبقه مردم بازیجه دست استخبارات بیرونی و یا دین‌ستیزان هستند و می‌خواهند روز عزت و آزادی مردم افغانستان را در تاریخ منحرف و تحریف کنند.

عبدالرحمان رحمانی، عضو مجلس نمایندگان در این باره گفت: قدسیت جهاد در هر زمان قابل احترام است. ملامتی حوادث پس از هشت ثور به کسانی نسبت داده شود، که از جهاد سوء استفاده کردند و این ذهنیت را به وجود آوردند که جهاد را برای چوکی کردند.

آقای رحمانی تاکید کرد: افتخار جهاد برمی گردد به همه مردم افغانستان است. استفاده جویی رهبران جهاد دلیل نمی شود که کلیت جهاد را زیر سوال ببریم و هفت ثور و هشت ثور را یکسان قضاوت کنیم. تفکیک واقع بینانه باید صورت گیرد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29088