جنگ های داخلی آغاز بدبختی های مردم افغانستان بود/ رهبران حکومت به مشکلات کنونی نقطه پایان بگذارند

رئیس سازمان جهاد فرهنگی با بیان اینکه جنگ های داخلی آغاز بدبختی های مردم افغانستان بود٬ گفت که رهبران حکومت وحدت ملی تاکنون نتوانسته اند به وعده های خود جامه عمل بپوشانند.

هشتم ثور؛ پیروزی شیرینی که پس از سال ها جهاد و با قربانی کردن هزاران شهروند٬ نصیب مردم افغانستان شد و ارتش شوروی سابق را با خواری و ذلت به گودال «شکست» پرتاب کردند.

اما با راه یابی مجاهدین و سران احزاب به کابل٬ در حالیکه برخی کشورها مداخلات مستقیم در امورات داخلی افغانستان داشتند٬ جنگ های داخلی که منشأ بدبختی های مردم افغانستان بود٬ آغاز شد.

از آن روزها سال ها می گذرد٬ ولی مردم افغانستان همچنان آسیب پذیر بوده و قربانی توطئه های بیگانگان و ددمنش های زمان می شوند.

در همین حال «سید جعفر عادلی حسینی» رئیس سازمان جهاد فرهنگی و عضو رهبری شورای اخوت اسلامی افغانستان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صنا٬ گفت: پس از چند کودتای پی‌درپی و پیروزی مجاهدین بر دولت داکتر نجیب٬ جنگ داخلی افغانستان آغاز شد و وارد دوره‌ای از درگیری ها بین احزاب مختلف مجاهدین گردید.

عادلی حسینی افزود: طالبان در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ کنترل بیشتر مناطق افغانستان را به دست گرفتند٬ اما با حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا در سال ۱۳۸۰ حکومت را از دست دادند.

وی تصریح کرد:احزاب سیاسی و جهادی افغانستان پس از تصاحب قدرت٬ موفق به تشکیل دولت اسلامی و ملی نشدند و از ۸ ثور ۱۳۷۱ تاکنون در اثر اختلافات و تعصبات قومی، سمتی و زبانی و با ایجاد چالش ها٬ طعم شیرینی پیروزی را به زهر مبدل ساخته و باید گفت که از ۷ ثور ۱۳۵۷ خورشیدی تاکنون مردم افغانستان روی آرامی را ندیده و رنج و مصیبت دامنگیر شان بوده است.

رئیس سازمان جهاد فرهنگی با اشاره به جایگاه علما در بدنه حکومت و جامعه اظهار داشت: مردم افغانستان از گذشته های دور نسبت به علما و دانشمندان کشور مطیع بوده و مسأله ی دیانت در افغانستان از روشنی لازم برخوردار است و همانگونه که در گذشته مردم نسبت به علما اعتماد داشتند و علما نیز در قبال مردم خویش احساس مسئولیت می نمودند، متأسفانه در دهه های اخیر جایگاه آنان خالیست و علمای فعلی بیشتر سیاست زده شده اند.

سید جعفر عادلی حسینی در ادامه گفت: در شرایط کنونی گاهی اوقات برخی علما منتقد نظام هستند و یا برعکس تأیید که در هردو صورت دنبال منافع شخصی شان هستند و آنگونه که می بایست احساس مسئولیت نموده و رسالت دینی و اسلامی شان را انجام دهند٬ متاسفانه چنین چیزی به وجود نیامده است.

عادلی حسینی تأکید کرد: در حالیکه علما رسالت شان ایجاب می کند که موضع حق را باید شفاف و صریح اعلام نمایند، در مساجد و تکایا و سایر اجتماعات، اینها باید صریح باشند و حق و باطل را بگویند٬ دشمن و دوست را برای مردم روشن کنند و آگاه بسازند تا مردم از این بی سرنوشتی و بیراهه رفتن نجات یابند.

وی با اشاره به مشکلات در حکومت وحدت ملی افزود: از تشکیل حکومت وحدت ملی نزدیک ۵ سال می گذرد، متأسفانه عمده ترین مشکل سران حکومت٬ تفاوت دیدگاه ها و اختلاف نظر بوده که باعث شده نتوانند آن چیزی که مردم توقع دارند را برآورده کنند.

عضو رهبری شورای اخوت اسلامی افغانستان تصریح کرد: حکومت وحدت ملی در وعده های که به مردم داده بود٬ عمل ننموده و بی اعتمادی میان مردم و حکومت را به وجود آورده است.

عادلی اظهار داشت: رهبران حکومت با توجه به وعده های چرب٬ نتوانسته گام های موثر و عملی را بردارند.

وی گفت که بدون تردید اراده لازم در سران حکومت برای مبارزه با فساد اداری وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد فرهنگی در پایان سخنان خود تصریح کرد که رهبران حکومت باید بکوشند تا فاصله ایجاد شده بین خود و مردم را از بین ببرند و نیز به مشکلات کنونی نقطه پایان بگذارند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=29165