خالق ۲۰ اثر نقاشی هستم/ جایگاه هنرمند در جهان عالی و در افغانستان قابل توصیف نیست

هنر و هنرمند؛ دو واژه‌ای که در طول سال‌ها در افغانستان در تنگنای بی‌مهری حکومت قرار گرفته و حمایت نشده است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ افغانستان کشوری همگام با جنگ و خشونت که سال‌های سال هزاران کشته، زخمی و آواره برجا گذاشت، اما تاکنون دامنه این جنگ و خشونت‌ها در حال گسترش است.

هنرمند که آثار را از خون دل خلق می کند و امید دارد که حکومت از هنرمند حمایت کرده و زمینه نمایش آثار آنها را در داخل و خارج کشور فراهم کند، اما در افغانستان این امیدها همواره به یأس مبدل شده و هنرمند در بی‌توجهی و آثار در گوشه‌های خانه و دوکان‌ها در خاک فرو می‌رود.

برای بررسی وضعیت هنرمندان بویژه نقاشان کشور خبرگزاری صنا گفتگوی را با «سیده سادات» هنرمند، شاعر و نقاش افغان انجام داده است.

سادات می گوید که وضعیت هنر و هنرمند در افغانستان زیاد قابل رضایت نیست و حکومت از آنها حمایت نمی کند.

وی تصریح کرد که در کُل هنوز هم هنر برای مردم ما مثل یک پیشه و یا کار پذیرفته نشده است و حتی ما بعضی از هنرمندها را داریم که فقط در اوقات بیکاری و یا فارغ از دیگر کارهای شان رو به هنر میآورند و این نشان دهنده این است که هنر را مثل یک کاری که در تفریح انجام می‌شود، فکر می‌کنند.

نقاش افغانستانی در مورد جایگاه هنرمندان در بین مردم افغانستان می افزاید که جایگاه هنرمند و نقاش در بین مردم افغانستان قابل قدر است، اما نه به اندازه یک داکتر و یا هم یک انجنیر، چون در کُل همین فهم مردم ما درباره هنر یک چیزی جدی نیست.

سیده سادات با اشاره به جایگاه هنرمندان در کشورهای خارجی اظهار داشت که اگر بیاییم جایگاه هنرمند را در جهان ببینیم خیلی بالا و قابل توصیف است.

سادات گفت که در حقیقت هر کاری از هنر سرچشمه می‌گیرد، به طور زنده همه‌ای ما طبیعت را میبینیم وقتی دقت کنیم یک کار هنرمندی است، خداوند دقیقأ مثل هنرمند در خلق انسان و طبیعت و کهکشان ها عمل کرده است.

وی با بیان اینکه در طول کار نقاشی، جایگاه درست و حقیقی هنر را درک کردم، افزود که دست آورد های خودم در بخش هنر، بیش از ۲۰ اثر نقاشی و نمایش آنها در چندین نمایشگاه‌های داخلی و خارجی بوده است.

این بانوی نقاش در پایان اظهار داشت که پیام خودم برای همه هموطنان عزیزم این است که همواره در هر بخشی که دوست دارند کوشا باشند و همیشه بدون خستگی و نا امیدی به راه خود ادامه بدهند.

 

خالق ۲۰ اثر نقاشی هستم/ جایگاه هنرمند در جهان عالی و در افغانستان قابل توصیف نیست هنرمند افغانستانی هنر و هنرمند نقاشی سیده سادات حکومت جنگ و خشونت جایگاه هنرمند در جهان

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=22277