مشکلات بین عطا و غنی حل می‌شود/ بنام ۱۴ قوم تذکره نمی‌گیریم

رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان با بیان اینکه تنش‌ها بین عطا و ارگ بزودی حل می شود، اظهار داشت که سرور دانش در تلاش است تا سایر اقوام به نام ۱۴ قوم تذکره بگیرند.

«سید محمد علی جاوید» رهبر حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان در گفتگو با خبرگزاری صنا گفت که تنش ها بین عطا محمد نور و دولت وحدت ملی باعث نگرانی همگان شده است.

جاوید افزود که کمیته ای از سران جمعیت اسلامی در تلاش اند تا با گرفتن امتیازاتی از دولت، آقای نور را به کنار رفتن از مقام ولایت بلخ متقاعد سازند.

وی با بیان اینکه ظاهرا این تحرکات با موافقت عطا محمد نور صورت می گیرد، تصریح کرد که تنش های بین نور و حکومت، دیر یا زود حل خواهد گردید و کار به جنگ و خونریزی نخواهد کشید.
رهبر حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان با اشاره به عدم توزیع شناسنامه های برقی از سوی حکومت گفت که در مورد تذکره های برقی دو مشکل وجود دارد، یکی نوشتن نام تمام اقوام در تذکره که گفته می شود از طرف معاون دوم رئیس جمهور؛ آقای سرور دانش مخالفت و کار شکنی صورت می گیرد، زیرا نظر او این است که تنها نام همان ۱۴ قومی که در قانون اساسی با صراحت ذکر شده نوشته شود و سایر اقوام به نام یکی از آنها تذکره بگیرند.

سید محمد علی جاوید با اظهار اینکه سایر اقوام به نام چهارده قوم تذکره نمی گیرند گفت که اقوام افغانستان جلسات متعددی را برگزار کرده و تصمیم گرفته اند که جز به نام قوم خود تذکره نخواهند گرفت.

جاوید افزود که ظاهراً رئیس جمهور هم به همین امر راضی است و دانش را ملامت کرده است، لذا نوشتن نام تمام اقوام در تذکره تقریبا حل شده است.

وی تصریح کرد که آنچه مشکل به نظر می رسد، اقوام غیر پشتون به ویژه قوم محترم‌ تاجیک نمی خواهند که ملیت آنان افغان نوشته شود. زیرا آنها استدلال می کنند که افغان نام قوم پشتون است و تنها پشتون ها افغان هستند نه دیگران.

رهبر حزب حرکت اسلامی آزاد افغانستان اظهار داشت که در قانون اساسی ۱۳۴۳ و هم در قانون اساسی فعلی تصویب و توشیح شده است که بر تمام اتباع کشور کلمه افغان اطلاق می گردد و استنکاف مخالفان مخالف قانون اساسی است و تا قانون توسط لویه جرگه تعدیل نگردد، چاره ای جز نوشتن افغان به عنوان ملیت افراد نمی باشد.

جاوید در پایان سخنان خود گفت که موضع واژه «افغان» چالش بزرگی در توزیع تذکره های برقی است و ممکن به زودی حل نشود

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=18183