افغانستان چوب سوخت امریکا و روسیه

روزگاری امریکا وارد ویتنام شد و شوروی سابق طوری از این کشور استقبال کرد که ۵۸ هزار کشته دست امریکا گذاشت. هنوز زخم‌های مجروحان امریکایی التیام نیافته بود که شوروی وارد افغانستان شد، این بار نوبت امریکا بود تا از او استقبال کند.

امریکا توسط مجاهدین، طوری شوروی را زمین‌گیر کرد که دیگر کمر راست نکرد٬ پنج سال پیش، بحران اوکراین پیش آمد٬ این بار نیز امریکا، روسیه را چنان غافلگیر کرد تا جایی که مسکو حضور دشمن خود را در حیاط‌ خلوتش پذیرفت و کی‌ایف را به امریکا و متحدانش واگذاشت.

البته روسیه هم سراغ طالبان آمد و شائبه تسلیح و تجهیز طالبان را توسط مسکو به وجود آورد. روسیه به سوریه رفت، آمریکا هم به سوریه رفت. دیروز یک فروند جنگنده «سوخو ۲۵» نیروی هوایی روسیه در منطقه‌ای در شرق ادلب در شمال شرق سوریه سرنگون شد.

گروه شبه‌نظامی «احرارالشام» که شاخه‌ای از القاعده است، با انتشار ویدئویی از لاشه سوخو و جسد خلبان آن، ساقط کردن این هواپیما و کشتن پیلوط آن را بر عهده گرفت.

یکی از فرماندهان احرارالشام، اعلام کرد که سوخو را با یک موشک پیشرفته دوش‌ پرتاب سرنگون کرده‌اند. پس از این حادثه، گمانه‌ای مطرح شد که گویا سوخوی روسی، با موشک امریکایی استینگر ساقط شده است.

با توجه به شواهد میدانی، این گمانه تقویت شد تا جایی که وزارت خارجه امریکا را به واکنش واداشت و در بیانیه‌ای، نقش موشک استینگر را در سقوط سوخی روسی رد کرد.

مسکو نیز ضمن تائید سرنگون شدن یک جنگنده پیشرفته خود در سوریه، اعلام کرد که این جت، با موشک پیشرفته ساقط شده است. این موشک پیشرفته هر چه باشد، باید ساخت یک کشور پیشرفته باشد. بعید است که ترکیه چنین موشکی را در اختیار شبه‌نظامیان گذاشته باشد.

اگر هم گذاشته باشد، این روزها روابط انقره و مسکو در بهترین وضعیت است و ترکیه دوست ندارد که در بحبوحه عملیات «عفرین» با روس‌ها شاخ‌به‌شاخ شود.

بنابراین، گمانه سرنگونی سوخوی روسی با موشک ساخت امریکا، به قوت خود باقی است. روس‌ها متوجه این موضوع شده و به همین خاطر، سکوت را بر سروصدا ترجیح داده‌اند.

بعید نیست که سکوت روس‌ها به جای سوریه، در افغانستان شکسته شود. زمان دقیق انتقام روسیه از امریکا در افغانستان و تلافی مستقیم مسکو و واشنگتن در این کشور مشخص نیست اما اگر روزی شنیده شد که طالبان به اسلحه پیشرفته به خصوص سلاح ضدهوایی دست یافته‌اند، بی‌ارتباط با شکستن سکوت روسیه در افغانستان نخواهد بود.

محمد مرادی – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=20541