حمله به شهر فراه؛ ناکامی حکومت در تأمین امنیت

حمله در شهر فراه توسط نیروهای دهشت افگن و تشدید عملیات دشمن که همراه است با قتل و کشتار مردم ملکی ، نیرو های نظامی و تخریب زیربنا های اقتصادی به اضافه تاراج اموال و دارایی های مردم و دولت نشان می دهد که دولت افغانستان فاصله بسیار عمیق در به وجود آوردن امنیت و ثبات در افغانستان دارند.

این امر به وضوح ضعف دولت افغانستان را در اداره منظم نیرو های دفاعی و امنیتی و نیز اداره های محلی نشان می دهد ، در پهلوی این امر حضور غیر فعال نیرو های خارجی نیز یکی از دلایل عملیات دهشت بار طالبان و دیگر نیرو های تروریست در داخل افغانستان است در حالیکه ایالات متحده امریکا و بسیاری از کشور های ناتو با افغانستان پیمان نظامی بسته و تنها حضور شانرا مبارزه با تروریسم در افغانستان اعلان می دارند ولی هیچگاه نقش نظامی و عملی شانرا همگام با نیروهای دفاعی و استخباراتی و…. افغانستان ادا ننموده و ادعا داشتند که حضور آن ها در افغانستان تنها نقش تعلیمی نیرو های نظامی افغانستان است.

این امر از یک طرف و اختلافات در درون وحدت ملی از جانب دیگر سبب گردیده است تا دشمنان قسم خورده مردم افغانستان به همکاری استخبارات بسیار قوی پاکستان استفادۀ شایان در راه اندازی کشتار مردم در نقاط مختلف افغانستان داشته باشند و این ناشی از عدم هماهنگی استخباراتی ، پلان گذاری و سپس عملیات مشترک نیرو های خارجی و قوای دفاعی افغانستان است.

این در حالی است که عملیات بهاری طالبان تحت نام خندق افزایش یافته و در تمام ساحات افغانستان ادامه دارد و دولت افغانستان نه تنها هیچ گونه اقدام پیشگیرانۀ ندارد که هم چنان در گنداب اختلافات قومی ، زبانی و گروهی عدم توانمندی شان را در اداره امور دولت نشان می دهند و همین امر باعث گردیده است تا فرزندان جوان و مدافع این وطن در فراه ،هلمند ،جلال آباد ،تاله وبرفک ،میدان ، قندهار ،غور و جای جای افغانستان به خاک و خون بغلطند و هزاران مادر این وطن را عزادار سازند.

از نظر ما تنها راه نجات افغانستان در چنین شرایط٬ دوری از اختلافات و صادق بودن با آرمان مردم افغانستان و متحد بودن در مقابل دشمنان مردم افغانستان است و تنها از طریق چنین اتحاد و همبستگی است که می توان توانمندی مردم در مقابل تجاوزات دامنه دار نیروهای تروریست متحد نموده و پاسخ قاطع علیه تجاوز بیگانگان داد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30733