منظور سخنان ترامپ از حمله قریب الوقوع به عربستان چیست؟

رئیس جمهور ترامپ از تمام خطوط قرمز و اصول مربوط به خطاب قرار دادن زمامداران کشورهای دیگر عبور کرد، هنگامی که در سخنرانی اش در گردهم آیی انتخاباتی در ویرجینیا گفت من عربستان را دوست دارم و در تماس تلفنی طولانی خود با پادشاه سلمان امروز صبح به او گفتم شما هزاران میلیارد دالر پول دارید . فقط خدا می داند در صورتی که عربستان مورد حمله قرار گیرد چه خواهد شد” و افزود” گفتم ای پادشاه شاید نخواهی توانست هواپیماهایت را حفظ کنی زیرا عربستان در معرض حمله قرار خواهد گرفت، شما با ما در امان هستید اما ما آنچه را باید به دست آوریم، به دست نمی آوریم.

نمی دانیم چه طرفی دست به این حمله خواهد زد که رئیس جمهور ترامپ درباره آن گفت حتمی است و هم زمان اشاره کرد قریب الوقوع می باشد. آیا منظور وی ایران است؟ اگر واقعا منظور وی ایران است آیا این کشور مستقیما و پیشگیرانه دست به این اقدام خواهد زد یا به عنوان پاسخ به هرگونه تجاوز امریکا و اسرائیل خواهد بود، پس از این که ماه آینده با هدف تغییر نظام دست به اعمال تحریم های نفتی بزد؟
ترامپ هنگام سفر به عربستان در سال ٢٠١۶، ۵٠٠ میلیارد دالر از عربستان گرفت و به نظر می رسد قصد دارد به دو برابر این رقم دست یابد.

این امر را از سخنان کنونی اش درباره هزاران میلیارد دالر و نه میلیاردها دالر عربستان و سخنان قبلی اش استنتاج کردیم که می گفت امریکا باید به سهم خود از درآمدهای نفتی عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به عنوان بهای حمایت از آن ها دست یابد و اگر حمایت امریکا نبود حکومت رهبران این کشورها یک هفته هم دوام نمی آورد و آن ها با هواپیما و بلیط درجه گردشگری، کشورهایشان را ترک می کردند.

گمان نمی کنیم این تعدی رئیس جمهور امریکا با هدف اخاذی از عربستان و کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس به همین جا منتهی شود و بعید نمی دانیم شیوه های دیگری به خود بگیرد، اگر کسی با قدرت و قاطعیت جلوی آن را نگیرد به عنوان مثال از طریق مقابله به مثل به این ترتیب که چین به تحریم های امریکا با اعمال تعرفه های گمرکی بر صادرات امریکا یعنی اتخاذ سلاح مشابه پاسخ داد و اروپا سامانه مبادله تجاری را در پیش گرفت که متکی به دالر نیست و به این اتحادیه اجازه می دهد به واردات نفت ایران ادامه دهد.

پاکستان گروکشی امریکا و پاسخ مثبت دادن به خواسته های دولت این کشور را در مبارزه با تروریسم طبق سیاست ها و اهداف امریکا به ویژه در افغانستان با وجود از دست دادن حدود یک میلیارد دالر در سال و رابطه راهبردی پنجاه ساله با واشنگتن، نپذیرفت.

کاملا می دانیم که عربستان نه چین است و نه قدرت اتحادیه اروپا را دارد، اما این تعدی امریکا وقیحانه تر از گذشته است و جنبه باج خواهی پیدا کرده و باید متوقف شود زیرا هزینه مالی و اخلاقی آن فراوان و وارد منطقه ممنوعه شده و اهانت به مقامات عربستان به حساب می آید.

اگر این اخاذی بر “ترساندن از ایران” متکی است بنابراین عربستان باید به گزینه دیگری یعنی گشودن کانال گفتگو با ایران و محور وابسته به این کشور روی آورد. همانگونه که ترامپ با کره شمالی گفتگو کرد و پیش از آن دولت اوباما با تهران درباره بحران برنامه هسته ای با دور زدن متحد خود یعنی عربستان مذاکره کرد که سلاح هایی به ارزش ١٢٠ میلارد دلار به منظور امادگی برای جنگ قریب الوقوع با ایران فروخته بود… آیا عربستان به “طرح ب” روی خواهد آورد و به این اخاذی و گروکشی پایان می دهد، همانطور که اخیرا ترکیه رفتار کرد…امیدواریم در این راستا پادشاهی عمان به عنوان کانال میانجیگری محرمانه درصورتی که از این کشور خواسته شود، آمادگی داشته باشد.

رای الیوم (انگلستان)

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45361