نگاهی به بحران استعفا و برکناری در امریکا

گفته‌اند که استعفا و برکناری مقامات یک کشور، برای بهبود کار و جبران کاستی‌ها و اشتباهات، یک امر پسندیده است، اما همواره این‌طور نیست. اختلافات، دیکتاتوری، تزلزل، استبداد و بی‌ثباتی در یک دولت نیز منجر به استعفا پشتِ استعفا و برکناری پشتِ برکناری می‌شود.

همان اتفاقی که از روز اول در دولت ترامپ رخ داد و اکنون به یک بحران در امریکا تبدیل شده است. به قول معروف، هنوز عرق پای ترامپ در کاخ سفید نخشکیده بود که در فبروری ۲۰۱۷، نخستین شوک به دولت نوپای او را گروهی از دیپلمات‌ها و مقام‌های ارشد وزارت خارجه امریکا وارد نمودند.

آن‌ها به‌طور جمعی استعفای خود را اعلام کردند و به‌ دلیل تعارض دیدگاه، حاضر به همکاری با دولت جدید نشدند. شوک بعدی، از ناحیه «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی امریکا به دولت ترامپ وارد شد و او هم پس از رسوایی ارتباط با روس‌ها، استعفایش را اعلام کرد. بلافاصله ترامپ «مک مستر» را در بیستم فبروری ۲۰۱۷ به سمت مشاور امنیت ملی خود تعیین اما در ۲۶ مارچ ۲۰۱۸، دوباره او را در یک اقدام غیرمترقبه برکنار کرد.

برکناری مک مستر در حالی صورت گرفت که ترامپ دو هفته پیش از آن، یعنی در ۱۳ مارچ، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه کابینه خود را نیز در یک پیام توئیتری، سبکدوش کرده بود.

هنوز کاخ سفید از پس‌لرزه استعفاها و برکناری‌ها خارج نشده بود که «اسکات پروئت» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امریکا نیز در ششم جولای ۲۰۱۸ به خاطر وجود اختلافات در اداره ترامپ، از سمتش کناره‌گیری کرد. کناره‌گیری این مقام امریکایی، همان‌طور که در نوع خود استعفای اول نبود، کناره‌گیری آخر هم نبود. موج کناره‌گیری‌ها، ۲ روز قبل به کرسی امریکا در سازمان ملل هم رسید و دامن‌گیر «نیکی هیلی» سفیر امریکا در این سازمان شد.

به نظر می‌رسد که این غافل‌کننده ترین استعفا برای ترامپ بوده باشد زیرا نیکی هیلی یکی از شاخص‌ترین چهره‌هایی بود که در هجده ماه گذشته معرف دولت ترامپ به شمار می‌رفت. او از جایگاه نمایندگی دائم امریکا در سازمان ملل بسیاری از ایده‌ها و خواست‌های ترامپ از جمله انتقال سفارت امریکا از شهر «تل‌آویو» به شهر «قدس» را اجرایی و عملیاتی کرد. مدتی پیش در یک مطلب جداگانه از این قلم تحت عنوان «زنان جنگ‌افروز»، به کارنامه‌های نیکی هیلی پرداخته شد. البته استعفای این بازوی پرتوان ترامپ نیز همان‌طور که در نوع خود اول نبود، آخر هم نخواهد بود.

بر اساس آمارهایی که از رقم استعفاها و برکناری‌ها در اداره ترامپ منتشر شده، تاکنون بیش از چهل مقام عالی‌رتبه امریکایی از سمت‌های شان استعفا و یا هم کنار گذاشته ‌شده‌اند. به نظر می‌رسد که این موج، کماکان ادامه خواهد داشت تا جایی که به احتمال زیاد، اداره ترامپ اولین دولت در امریکا خواهد بود که به عنوان اداره متزلزل و بحران‌زا، معرفی خواهد شد.

محمد مرادی – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=45834