گرگ‌ها به هم حمله نکردند

سرانجام امریکا و متحدان آن، اهدافی را در خاک سوریه مورد حملات هوایی و موشکی قرار دادند. در این حملات، نه مراکز استقرار روس‌ها هدف قرار گرفت و نه روسیه برای جلوگیری از حملات امریکا به دولت متحد خود، کاری انجام داد.

در مطلبی از این قلم که دو روز پیش، تحت عنوان «چنگ و دندان گرگ‌ها» پُست شد، تصریح گردید: “گرگان، خوب می‌دانند که حمله به یکدیگر، به دریده شدن هر دو طرف می‌انجامد. آنان، دریدن دیگران را بلدند اما به خود آسیبی نمی‌رسانند.”

با حملات امریکا به سوریه بیش از پیش مشخص شد که روسیه، رفیق قابل اعتمادی نیست، همان‌طور که از گذشته مشخص شده بود، دل خوش کردن به امریکا نیز حماقتی بیش نیست. در آگست ۲۰۰۸، بین روسیه و گرجستان بر سر منطقه اوستیای جنوبی، تنش ایجاد شد.

در آن زمان امریکا و ناتو، گرجستان را تحریک کردند که به منطقه اوستا حمله کند. گرجستان نیز غافل از این که امریکا و ناتو دوستان خوبی نیستند، در ۷ آگست ۲۰۰۸، در یک عملیات غافل‌گیرانه، شهر «چخینوالی» مرکز اوستای جنوبی را تصرف کرد. فردای آن روز یعنی در ۸ آگست ۲۰۰۸، روسیه در واکنش به حمله ارتش گرجستان، بخشی از نیروهای خود را در مرز با اوستیا مستقر کرد.

سپس تانک‌های روسیه وارد شهر چخینوالی شدند و نیروهای گرجستان را مفتضحانه به عقب راندند و تعدادی را نیز ذلیلانه اسیر کردند که این صحنه، از تلویزیون‌ها پخش شد.

گرجستان منتظر کمک امریکا و ناتو بود اما ساعت‌ها، روزها و هفته‌ها گذشت ولی خبری از کمک امریکا و ناتو برای دفع حملات روسیه نشد.

جالب است که متحدان اروپایی گرجستان، نه تنها متحد خود را کمک نکردند بلکه یک سال بعد در سپتامبر ۲۰۰۹ در گزارشی که به دستور اتحادیه اروپا در باره جنگ گرجستان و روسیه تهیه گردید، گرجستان در شروع جنگ با گلوله باران اوستیای جنوبی در ۷ آگست ۲۰۰۸، مقصر شناخته شد.

شبیه این حادثه، در سال ۲۰۱۴ در اوکراین نیز رخ داد. پس از آن که «ویکتور یانکوویچ» از ریاست جمهوری اوکراین در فبروی ۲۰۱۴ توسط هواداران امریکا و ناتو کنار زده شد، غرب گراها، سرمست از پیروزی، بر شهر کی‌یف پایتخت اکراین مسلط شدند.

کودتاچیان غربی، به تصور این که امریکا و ناتو را در کنار خود دارند، به سمت شرق اکراین و شبه جزیره «کریمه» یورش بردند اما با واکنش شدید روسیه روبرو شدند.

نیروهای روسی در آغاز به شکل سربازان نقابدار و مسلح، ساختمان‌های دولتی، پایگاه‌های نظامی و فرودگاه‌های این شبه‌جزیره را تصرف کردند. سپس ۷ هزار نیروی نظامی وارد این شبه‌جزیره شده و عملاً کنترل آن منطقه را به دست گرفتند.

پوتین رئیس جمهور روسیه در ۱۸ مارچ ۲۰۱۴ رسماً سند الحاق کریمه به روسیه را امضا کرد و این شبه جزیز را جزء جدایی‌ناپذیر روسیه خواند.

در آن زمان، امریکا و متحدان آن فقط این عمل روسیه را محکوم کردند و هیچ اقدام دیگری انجام ندادند. گفتنی است که در جنگ اکراین، صدها و بلکه هزاران تن از هواداران امریکا و ناتو کشته شدند اما کاخ سفید و اتحادیه اروپا، آن را نادیده گرفتند.

بامداد امروز ۱۴ اپریل ۲۰۱۸، زمان آن رسیده بود تا روسیه نیز همراهی امریکا و اتحادیه اروپا را در جنگ گرجستان و اکراین، جبران کند و فقط نظاره‌گر حملات امریکا و متحدان آن به سوریه باشد.

سخن آخر این که گرگ‌ها به هم حمله نمی‌کنند، آنان دیگران را می‌درند و یا دیگران را به دریدن وامی دارند اما به خود آسیبی نمی‌رسانند.

محمد مرادی – خبرگزاری صنا

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=27423