افغانستان برای کشاندن طالبان به مذاکرات صلح به حمایت سازمان شانگهای نیاز دارد

شماری از آگاهان روابط بین الملل براین باورند که افغانستان برای بهبود روابط با پاکستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح به حمایت کشورهای عضو شانگهای نیاز دارد و از طرفی، اعضای این سازمان به دلیل نگرانی از حضور داعش، نیاز دارند با افغانستان همکاری کنند.

سید ناصر موسوی، آگاه روابط بین الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری صنا در مورد اهمیت نشست شانگهای برای افغانستان بیان کرد: این نشست برای افغانستان از این لحاظ اهمیت دارد که کشورهای عضو شانگهای و موسسان این سازمان مثل چین و روسیه هر دو در همسایگی افغانستان قرار دارند.

آقای موسوی افزود: جنگ و ناامنی که در افغانستان جریان دارد، برای پیمان شانگهای یک مساله جدی تلقی می شود. آنها این مساله را زیر نظر دارند به ویژه اینکه نگران هستند که اعضای گروه داعش از طریق افغانستان به کشورهای آسیای میانه و در نهایت خود را به روسیه، قفقاز و چین برسانند؛ از این رو برای آنها مهم است که با دولت افغانستان همکاری بکند و مهم است که افغانستان به عنوان عضو ناظر در نشست های این سازمان شرکت بکند.

این کارشناس روابط بین الملل در ادامه گفت: از طرفی دیگر برای دولت افغانستان مهم است گرچند که پیمان و همکاری با ناتو دارد، اما حد اقل در این برهه زمان نیاز دارد که روابطش با پاکستان بهتر شود و برای کشاندن طالبان به میز مذاکره، نیاز دارد تا حمایت سازمان شانگهای را با خود داشته باشد.

بااین همه، سید ناصر موسوی بر این باور است که حمایت و همکاری سازمان کشورهای عضو شانگهای در آوردن صلح و ثبات در افغانستان تاثیر خیلی جدی ندارد؛ زیرا به گفته او، اهدافی را که امریکا در منطقه دنبال می‌کند، با اهداف کشورهای عضو شانگهای متفاوت است و در بسیاری موارد بین این‌ها تقابل وجود دارد.

وی تصریح کرد: هرچند پیمان شانگهای و ناتو هر دو موضوع ثبات افغانستان را دنبال می کند، ولی حضور امریکا در افغانستان باعث نگرانی کشورهای عضو شانگهای است. مشکلات و اختلاف‌هایی که امریکا با روسیه، چین و ایران دارد، این ها هر کدام به جای خود، موثریت تصمیم شانگهای در قبال آوردن صلح به افغانستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

امروز یک‌شنبه «۲۰ جوزا» دومین و آخرین روز نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای است.

مبارزه جدی علیه تروریزم و جستجوی راه حل برای جلوگیری از تهدید‌های امنیتی در منطقه به شمول افغانستان از بحث‌های اصلی نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای خوانده شده‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و برخی دیگر از مقام‌های افغان در این نشست شرکت کردند.

رئیس جمهور غنی در هجدهمین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در چین گفت که ما از اینکه همکاران بین المللی ما از یک افغانستان باثبات، صلح آمیز و متکی به خود پشتیبانی قاطعانه دارند٬ خیلی خرسند هستیم.

او تاکید کرد که دولت افغانستان با ایجاد یک اجماع ملی در مورد صلح، متعهد وخواهان دست یابی به یک راه حل سیاسی است.

از سوی هم، لیو جین سونگ سفیر چین در افغانستان گفته‌ است که سازمان همکاری‌های شانگهای نقش مهم در تأمین صلح و ثبات در افغانستان بازی خواهد کرد.

وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی سی تی وی چین گفت: “سازمان همکاری‌های شانگهای نقش کلیدی را در جهت تشویق تمامی طرف‌ها در سرتاسر جهان برای رسیدن به یک توافق روی موضوع افغانستان بازی خواهد کرد تا یک صدا حرف بزنند.”

سازمان همکاری‌های شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی با عضویت کشورهای آسیای میانه، روسیه و چین ایجاد شد و سال گذشته هند و پاکستان نیز عضویت این سازمان را به دست آوردند.

از سال ۲۰۱۲ میلادی به این‌سو افغانستان، ایران، بلاروس و منگولیا به عنوان کشورهای ناظر در نشست‌های این سازمان اشتراک می‌‌کنند.

افغانستان در چند سال اخیر تلاش می‌‌کند تا عضویت این سازمان را به دست آورد.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=33450