حکومت به خاطر تلفات ملکی در دشت ارچی معذرت خواست

رئیس‌جمهور کشور می‌گوید که حکومت افغانستان به‌خاطر وقوع رویداد مرگبار دشت ارچی معذرت می‌خواهد، زیرا تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد.

به گزارش خبرگزاری صنا، رئیس‌جمهور قبل از ظهر امروز با شماری از بزرگان، علمای دینی و خانواده‌های قربانیان افراد ملکی روی‌داد اخیر دشت ارچی ولایت کندز دیدار کرد و گفت که حکومت برعلاوۀ جبران خسارات وارد شده به مدرسه متذکره، منار یادبود به نام شهدا و مسجد جامع برای مردم آسیب دیدۀ منطقه، اعمار می‌کند.

در آغاز فرید احمد کاکر، مولوی نصرالله اخندزاده، شیخ ممتازالله آغا، محمد ظریف، حمید کاکر، حاجی بسم الله، مولوی عبدالبصیر، ملااختر محمد و عبدالودود به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و ضمن تشکر از غمشریکی رئیس‌جمهور، گفتند که ما حامیان صلح هستیم و همواره حملات بالای افراد ملکی، اماکن مقدسه و تأسیسات را محکوم کرده‌ایم.

آنان در رابطه به بمباردمان هوایی بالای دارالعلوم هاشمیه در ولسوالی دشت ارچی که در اثر آن افراد ملکی، اطفال و متعلمین کشته و زخمی شدند، معلومات دادند.

آنان افزودند که به منظور جلوگیری از تکرار همچون رویدادها، به‌خاطر تحقق عدالت و غمشریکی با خانواده‌های قربانیان، با عاملین آن برخورد قانونی صورت گیرد.

در خبرنامه ارگ آمده است: رئیس‌جمهور غنی پس از استماع خواست‌ها و پیشنهادات آنان، از صبر، باور و اقدام آنان پس از وقوع رویداد که از فاجعۀ دیگر جلوگیری کردند، تشکر کرد.

وی افزود: در آن شبی که من به عیادت کودکان زخمی شدۀ این رویداد به شفاخانه رفتم، در همان شب به وزیر دفاع ملی به‌خاطر دقت بیشتر در عملیات های هوایی و جلوگیری از رویدادهای مشابه، هدایت دادم.

رئیس‌جمهور غنی یکبار دیگر به تأمین صلح و تقویت نظام تاکید کرد و نقش مردم را در این عرصه‌ها مهم خواند و از علما خواست که در راستای جلوگیری از فتنه‌ها و دسیسه‌های جاری در کشور، همکاری کنند.

وی تاکید کرد که طریقۀ فتنه‌گران و خوارج با توجه به‌اساسات اسلامی، قابل قبول نیست.

رئیس‌جمهور به مسئولین مربوطه هدایت‌داد که به قربانیان ملکی رویدادهای متذکره رسیدگی بیشتر صورت گیرد. وی افزود که حکومت برعلاوۀ جبران خسارات وارد شده به مدرسه متذکره، منار یادبود به نام شهدا و مسجد جامع برای مردم آسیب دیدۀ منطقه، اعمار می‌کند.

محمداشرف غنی گفت که اگر طالبان فکر می‌کنند در میان مردم ریشه دارند، پس در پروسه انتخابات سهیم شوند و از جنگ، کشتار هموطنان ما و ویرانی کشور دست بردارند.
وی افزود که جنگ اصول دارد، اما طالبان به هیچگونه اصولی پابند نیستند و حتی بالای مساجد، مردم عام، زنان، اطفال و اماکن عام‌المنفعه، حملات را انجام می‌دهند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=30774