دانش آموختگان انستیتیوت‌ها، مطابق به نیازمندی‌های بازار کار فارغ نشده اند

سرپرست وزارت معارف کشور می‌گوید که افراد مسلکی از انستیتیوت‌های مسلکی و تخنیکی، مطابق به نیازمندی‌های بازار کار افغانستان فارغ التحصیل نشده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ میرویس بلخی سرپرست و نامزد وزیر معارف امروز پنجشنبه ( ۲۳ حمل ) در محفل گشایش انستیتیوت تعلیمات تخنیکی و مسلکی نسوان، در کابل گفت که این وزارت تلاش می‌کنند تا زمینه آموزش‌های مسلکی و تخنیکی را برای متعلمان فراهم کنند.

آقای بلخی گفت:” وزارت معارف با حمایت دولت افغانستان تلاش می‌کند که رشد معارف به صورت تدریجی به پیش برود. ما هنوز موفق به فراغت متعلمین کار آزموده که مطابق نیاز جامعه ما باشد نشده ایم. ما در زمنیه تعلیمات تخنیکی و مسکلی تلاش می‌کنیم و در این زمینه بیشتر کار خواهیم کرد”.

سرپرست وزارت معارف اظهار داشت که در سال جاری ۲۷۰ متعلم از هشتمین دور انستیتویت تعلیمات تخنیکی و مسلکی نسوان فارغ التحصیل شدند.

وی علاوه کرد که این دانشجویان می‌توانند در زمینه نیازمندی بازار کار افغانستان موثر باشد.

همزمان با این، رحیل محمد فرملی معین تعلیمات تخنیکی و مسلکی وزارت معارف بر حمایت حکومت از سکتور معارف تاکید کرده و از حکومت خواست تا در زمینه سپردن یک قطعه زمین برای احداث خوابگاه دختران این انستیتیوت با وزارت معارف همکاری کند.

در همین حال، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در این برنامه از همکاری‌های ترکیه در زمینه معارف افغانستان قدردانی نموده و گفت که دانشگاه دخترانه مولانا جلال الدین بلخی قرار است به همکاری کشور ترکیه ساخته شود.

وی حمایت حکومت وحدت ملی از سکتور معارف را اعلام نموده گفت که حکومت وحدت ملی در حد توان تلاش می‌کند، تا نیازمندی‌های شهروندان را برآورده کند.

وی با اشاره به فراغت متعلمان از این انستیتیوت از آنان خواست که در کنار مردم افغانستان فعالیت نموده و خلاهای موجود را پر کنند.

وی از رهبری وزارت معارف خواست تا در زمینه دسترسی متعلمان در بخش تعلیمات تخنیکی و مسلکی که یکی از کمبودی‌های افغانستان است، تلاش کنند.

رییس اجرایی گفت که سال پیشرو را رهبری حکومت وحدت ملی سال حمایت از معارف اعلام نموده و همه باید در راستای تعلیم و ترتیب و خدمت به مردم تلاش کنند.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=27211