آنتونیو گوتریش: خبرنگاری جرم نیست

دبیر کل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانیِ ژورنالیستان، (۲ نوامبر ۲۰۱۸ برابر با ۱۱ عقرب) گفته است که گزارشگری جرم نیست.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ آنتونیو گوترش ضمن اعلام اینکه در سال جاری میلادی دست کم ۸۸ ژورنالیست به قتل رسیده اند، دولت ها و جامعه جهانی را فرا خواند تا از ژورنالیستان محافظت و شرایط را برای کار آنان مهیا کنند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

تنها دربیش از یک دهه، بیشتر از هزار ژورنالیست حین انجام شغل مهم شان، کشته شده اند. از هر ۱۰ مورد،۹ قتل همچنان بدون پاسخگویی، حل نشده باقی مانده است.

ژورنالیستان زن نه تنها برای گزارشگری بلکه به دلیل جنسیتشان در معرض خطرات بیشتری از جمله تهدید به خشونت جنسی قرار دارند. همین امسال به تنهایی، دست کم ۸۸ ژورنالیست به قتل رسیده اند.

هزاران تن دیگر نیز مورد حمله و آزار و اذیت قرار گرفته و بدون طی روند قانونی بر اساس اتهامات جعلی، مورد توقیف و بازداشت قرار گرفته اند. این ظالمانه است.

این امر نباید تبدیل به روندی معمول شود. تا هنگامی که ژورنالیستان هدف قرار گیرند، جوامع به طور جمعی هزینه ای برای آن پرداخت می کنند.

اینجانب عیمقاً از تعداد فزاینده حملات به ژورنالیستان و فرهنگ بی مجازات ماندن ناراحت هستم. من دولت ها و جامعه جهانی را فرا می خوانم از ژورنالیستان محافظت کنند و شرایط را برای کار آنان مهیا سازند.

در این روز، ژورنالیستانی را گرامی می دارم که روزانه و با وجود تهدیدها و دخالتها، کارشان را انجام می دهند.

کار آنان و همکاران درگذشته شان، ما را به یاد این امر می اندازد که حقیقت هیچ گاه نمی میرد و اینکه همواره تعهدمان را به حق بنیادینِ آزادی بیان حفظ نماییم.

گزارشگری جرم نیست.

اجازه دهید برای ژورنالیستان، برای حقیقت وعدالت به پا خیزیم.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=47522