افزایش احتمال موجودیت اکسیجن کافی در سیاره مریخ

دانشمندان می گویند که ما مقداری آب شور را در مریخ کشف کردیم که حاوی اکسیجن کافی برای تنفس میکروب‌ها است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ دانشمندان در یافته های جدید شان اعلام کردند که مقداری اکسیجن در برخی نقاط مریخ می‌تواند یک جانور ابتدایی و چندسلولی مانند انگل یا اسفنج را زنده نگه دارد.

آنان می گویند که این کشف؛ انقلابی در درک ما از زندگی در مریخ است.

در حال حاضر، یک مطالعه جدید در مجله Nature Geoscience می‌گوید که احتمال دارد مریخ اکسیجن کافی برای فراهم کردن شرایط حیات و سکونت را در زیر سطح خود داشته باشد.

این مطالعه توسط “ولادا استامنکوویچ” از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا (JPL) رهبری شد و یافته‌های تیم محققان به دست آمده از دو کشف مختلف است.

اول اینکه ما می‌دانیم احتمال این وجود دارد که دریاچه‌های آب شور زیرزمینی در مریخ وجود داشته باشد که یکی از آنها به طور خاص احتمال زیاد در زیر قطب یخی مریخ واقع شده است. این بدان معنی است که اگر این دریاچه‌ها واقعا وجود داشته باشند، در اکثر آنها اکسیجن زیادی وجود دارد.

دوم اینکه مریخ‌نورد “کنجکاوی”(Curiosity) در سال ۲۰۱۶ کشف کرد که مریخ ممکن است یک جو غنی از اکسیجن داشته باشد، اما از دست رفتن میدان مقناطیسی آن به این معنی است که اکثر اکسیژن سطحی آن فرار کرده است. با این حال، اکسیجن هنوز در سنگ‌ها و صخره‌های مریخ وجود دارد که بدان معنی است که ممکن است در زیر سطح سیاره نیز وجود داشته باشد.

با توجه به هر دوی این اکتشافات، محققان نگاهی به میزان اکسیجن احتمالی موجود در دریاچه‌های آب شور زیرزمینی کردند و اینکه آیا برای حمایت از حیات کافی خواهد بود؟

آنها دریافتند که این امر ممکن است، به ویژه در مناطق قطبی، زیرا درجه حرارت پایین این مناطق به این معنی است که اکسیجن برای ورود به این دریاچه‌ها کار آسان‌تری دارد.

این تحقیق، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و با توجه به حجم ناشناخته‌ها در مریخ، مخالف هم کم ندارد چرا که هنوز وجود دریاچه‌های آب شور زیرزمینی اثبات نشده است.

اما گام بعدی، نشان دادن این است که با توجه به آنچه که ما در مورد مریخ می‌دانیم، چگونه ممکن است زندگی بر روی سیاره سرخ وجود داشته باشد. علاوه بر این، باید تحقیق کرد که زندگی در سیارات دیگر چگونه بدون فتوسنتز وجود خواهد داشت.

لینک مطلب: http://www.sana.af/?p=46847